banner277
banner264

"Nöbetçi Gözlükçü" uygulamasını protesto ettiler

Tire’de faaliyet gösteren optisyenlik müesseseleri, nöbetçi gözlükçü uygulamasını protesto ederek işyerlerini açmama kararı aldı.

banner288

İçişleri Bakanlığı, tam kapanmada kısıtlamaya takılan optisyenlik müesseseleri için yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada; ‘Valilikler ve Kaymakamlıklar tarafından her ilçede bir nöbetçi optisyenlik müessesesinin açık olması sağlanacaktır’ dendi. Açıklamanın ardından bir araya gelen Tireli gözlükçüler, ‘Nöbetçi Gözlükçü’ uygulamasının doğru olmadığını, kararı protesto etmek için işyerlerini açmayacaklarını söylediler. Optik ürünlerin kişiye özel sipariş ile hazırlandığını, ölçü alımı, çerçeve tedariği ve satış işleminin aynı gün içinde gerçekleşemeyeceğini söyleyen gözlükçüler, sağlık kuruluşları açık olduğu sürece optisyenlik müesseselerinin de açık olması gerektiğini savundu.

“KARARI PROTESTO EDİYORUZ”

Tire’de gözlükçülük yapan Serkan Kulak, nöbetçi optisyenlik uygulamasını kabul etmediklerini, kararı protesto ettiklerini söyledi. Kulak açıklamalarını şu cümlelerle sürdürdü;

“Kararı protesto ediyoruz. Bizler sağlık işiyle uğraşıyoruz. Hastanelerde muayene devam ederken gözlükçülerin açık olmaması kanuna aykırı. O yüzden bizler de nöbetçi gözlükçülüğü protesto ediyoruz. İşyerlerimizi hiçbir şekilde açmayacağız. Kararımızın sonuna kadar arkasındayız. Talebimiz hastaneler açık olduğu sürece eczaneler gibi gözlükçülerin de açık olmasıdır.”

“ÖZEL SİPARİŞ İLE ÇALIŞIYORUZ”

Bir diğer gözlükçü Aşkın Düşmez ise çalışma sistemlerinin sipariş üzerine olduğunu, müşterilerin ihtiyacını karşılamak için bir günün yetmediğini söyleyerek şöyle konuştu;

“Hastanede poliklinik hizmetleri olduğu sürece optisyenlik müesseselerinin açık olması gerektiğini düşünüyorum. Nöbetçi gözlükçülüğün hiçbir anlamı yok. Çünkü bizim işimiz eczane sektörü gibi değil. Biz raftan ürün alıp hastaya teslim etmiyoruz. Bizim sektörde özel sipariş dediğimiz camlar var. Bu camlar da elimizde hazır olmuyor. Tedarikçi firmalarımızda kişiye özel üretim yapılıyor. Camlar da en erken ertesi gün geliyor. Örneğin bizim müessesemiz nöbetçi olduğu gün gelen bir reçeteyi ertesi gün teslim edemeyeceğimize göre nöbetçi olmamızın da bir anlamı yok. O yüzden bizler kesinlikle nöbetçi optisyenlik müessesesine karşıyız”

“KARAR ALDIK. AÇMIYORUZ”

Kararın ardından bir açıklama da Şükrü Filiz’den geldi. Tire hizmet veren tüm gözlükçülerin ortak kararla işyerlerini açmayacağını belirten Filiz;

“Poliklinikler açık olduğu süre içinde bizler de halka hizmet vermek zorundayız. Bizim ürünlerimiz raflardan alınıp satılan ürünler değil. Bu nöbetçi sistem ile cam tedarik edemeyiz. Vatandaşın işini göremeyiz. Onun için nöbetçi olarak açmanın çok büyük anlamı yok. Eczaneler gibi hastaneler açık olduğu sürece hizmet vermemiz uygundur. Buradaki amaç kazanç değil müşterilerimize hizmet etmek. Bu konuyla ilgili arkadaşlarla bir araya gelip karar aldık. Nöbetçi Optisyenlik Müessesesi uygulamasına karşıyız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274