banner277
banner264

HaberTire, İYAD üyesi oldu

Tire’nin güçlü yayın kuruluşu HaberTire,  İnternet Yayıncıları Derneği (İYAD) üyesi oldu. 

banner288
HaberTire, İYAD üyesi oldu
banner291

HaberTire’nin başvurusuna olumlu yanıt veren ve İYAD Yayıncı Veritabanı’na HaberTire’nin kayıt işlemini yaptı. İYAD’ın üyelerini, internet haber sitelerinin temsilcileriyle birlikte ülkenin birçok bölgesindeki yerel gazetenin ve basın kuruluşunun temsilcileri oluşturuyor.  

“TEMEL AMAÇ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ”
İYAD üyeliğiyle ilgili açıklama yapan HaberTire Gazetesi Kurucusu ve İmtiyaz Sahibi Ercan Çelik, “İfade özgürlüğü, basın özgürlüğü ile sansürsüz internet ve özgür internet kavramlarını benimseyen ve bu doğrultuda faaliyetlerini sürdüren İnternet Yayıncıları Derneği,  basın ve ifade özgürlüğü ile haber alma ve haber yapma özgürlüğüne karşı oluşabilecek her tür engelleme ve tehdit durumunda üyelerinin yanında kurumsal bir duruş sergilemeyi en önemli görevi olarak görüyor. Biz de HaberTire olarak, özgür ve tarafsız yayın anlayışını benimsemiş diğer yayın kuruluşları gibi İYAD üyesi olduk. Hayırlı, uğurlu olsun.” Dedi.

İNTERNET HABERCİLERİNİN YANINDA
İYAD, Türkiye’de ve dünyada internet basınının önemli bir güce kavuşmasına ve bir sektör haline gelmesine rağmen Türkiye’de internet habercilerinin gazeteci sayılmaması nedeniyle çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. İYAD 5651 sayılı internet yayınlarını düzenleyen yasayla birlikte 5187 sayılı basın kanununda yapılacak düzenlemelerle internet habercilerinin de gazeteci statüsüne sokulması gerektiğini savunmaktadır.

İNTERNET YASAKLARINA KARŞI MÜCADELE
İYAD aynı zamanda Türkiye’de uygulanan internet sitelerinin yasaklanması ve erişimine engel koyulması gibi politikalara karşı aktif mücadelesini sürdürüyor.. Özellikle internet haberciliğinin ve yerel basının etkinlik alanının genişlemesine katkı sağlamak, üyelerinin hak ve taleplerini ön plana çıkarmak için çalışıyor. Kurulduğu günden itibaren internet yasaklarına karşı geliştirdiği söylemleri ve internet yayıncıları ile yerel medya çalışanlarının haklı taleplerini gündeme getiren İYAD, Türkiye’nin saygın basın meslek kuruluşları arasında gösteriliyor. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274