banner277
banner264

Eskiyörük, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi: “Bugüne göre dövizdeki düşüş oranı yeme yansıtılırsa parite yerine oturmuş olacak. Kilogramı 5.6 TL yükselen yem fiyatı dövizle aynı orantıda olarak 3.6 TL’ye çekilmesi gerekiyor.”

banner288
Eskiyörük, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi
banner291

Ercan ÇELİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü konuşmasının ardından dövizde sert düşüş yaşandı. Bu gelişme üzerine açıklama yapan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dövize yaptığı müdahaleyi şimdi de yeme yaparak bitmekte olan hayvancılığımızı kurtarmasını bekliyoruz.” Dedi.

Hayvancılığı kurtarmak gerektiğini vurgulayan Eskiyörük, “Dövizin her artışında kademeli olarak yeme yansıtılan zamlar sonucunda üretici üretemez hale geldi. Üreticinin, 1 litre süt ile en az 1.3 kilogram yem alabilmesi gerekirken zamlar sonucunda ancak

800 gram alabilir duruma düşmesi ile çaresizlikten ineklerini kestirmeye başlamıştı.

Bugüne göre dövizdeki düşüş oranı yeme yansıtılırsa parite yerine oturmuş olacak. Kilogramı 5.6 TL yükselen yem fiyatı dövizle aynı orantıda olarak 3.6 TL’ye çekilmesi gerekiyor. Döviz nasıl kendiliğinden düşmedi ise yeme de gerekli müdahale yapılarak olması gerektiği çerçeveye getirilmelidir. Aksi takdirde seyirci kalınırsa kendi üretimimizi kaybedip ithalata mahkum kalırız.

Üretici ve tüketici mağdur olur, Milli Ekonomimiz büyük zarar görür.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu müdahaleyi yaparak üretimi ve üreticiyi kurtaracağına inanıyoruz ve bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274