Ercan ÇELİK

Emekli maaşlarının ülkedeki yüksek enflasyon altında ezilmesine tepkiler sürüyor. Emeklinin insanca yaşayabilmesinin imkansız hale gelmesiyle, emekli vatandaşlar isyan etti. DİSK Emekli – Sen üyesi emekliler, Tire’de Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar. Açıklamanın ardından oturma eylemi yaptılar.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, emekliler Cumhuriyet Meydanı’nda ellerinde pankart ve dövizlerle toplandılar.

Sendikadan yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

Emekli ve memurun alacağı zam oranı belli oldu Emekli ve memurun alacağı zam oranı belli oldu

“TÜİK tarafından yıllık enflasyon oranı %38,21; Ocak-Haziran 2023 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranı ise %19,77 olarak açıklandı. Bu oran ne işçinin, ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtan bir orandır. Bu oran bilimsel değerlendirmelerden tümüyle uzaktır.

Diğer yandan TÜİK’in Haziran 2023 dönemi için açıkladığı gıda enflasyonu oranı %53,92 iken, konfederasyonumuz DİSK’in Araştırma Merkezi, DİSK-AR emeklilerde ve dar gelirlilerde gıda enflasyonunun %66 ila 85 aralığında olduğunu ortaya koydu. Ne var ki TÜİK’in halkın ekmeğini korumak değil, küçültmek için 4 işleme takla attırarak açıkladığı ve işçilerin memurların, emeklilerin sürekli biçimde yoksullaşmasına neden olan gerçek dışı enflasyon oranları neticesinde biz emeklilerin Temmuz-Aralık 2023 dönemi zammı da refah payı adı altında yapılan birkaç puanlık eklemeyle %25 olarak belirlendi.

Bugün resmi enflasyon ile gerçek enflasyon oranları arasındaki bu derin fark yoksulluğun da derinleşmesine neden olmaktadır. Artık eskiyen ve anlamını tümüyle yitirerek boş bir vaat haline gelen emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyiz söylemlerinin ardından milyonların açlık sınırının altında yaşama mücadelesi verdiği bir ekonomik ortam bulunmaktadır. Bu koşullarda emekliler için %25 zam zammın kelime anlamının aksine, akıllara boş buzdolaplarını alınamayan ilaçları karşılanamayan kira ve faturaları getirmektedir.

Bugün 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 10.373 TL. Gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı 33.789 TL iken emeklilerin büyük çoğunluğunun maaşlarının zamlı hali dahi açlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır.

Üstelik hali hazırda kök maaşı 7.500 TL’nin altında olan ve maaşları hazine yardımıyla 7.500 TL’ye tamamlanan milyonlarca emekli, zammın kök maaşları üzerinden yapılacak olması nedeniyle 7.500 lirayla yaşam savaşı vermeye mahkum edilecektir. Dolayısıyla, mevcut kök maaşı 6.000 TL ve aşağısında bulunan emekliler için bu zam oranı hiçbir anlam ifade etmeyecek; fiilen herhangi bir zam alınmış olmayacaktır. Emeklilerin iradesi ve yaşam hakkını yok sayan bu düzenlemenin karşısında tüm mal ve hizmetlere getirilen yeni vergi artışları ve zamlar emeklilerin gıdaya, temizlik ürünlerine, sağlık ihtiyaçlarına, barınma imkanlarına erişmelerini tümüyle engelleyecektir. Zira emek gelirlerine ve emekli maaşlarına yapılan zamların henüz vatandaşların ceplerine girmeden buharlaşması, ülkenin normali haline getirilmişken; vergi ve harçlarda fahiş oranlarda zamlara gidilmesi, en temel tüketim maddelerine erişmenin lüks halini almasına neden olacaktır.

Ülkemizin asgarinin altında yaşam koşulların ortalamayı yansıttığı, devletin adeta bir işletme mantığıyla hareket ederek emek gelirlerini ve emekli maaşlarını kısmaya yönelik uygulamaları sürekli hale getirdiği, emeklilerin yaşam hakkının tanınmadığı bir ülke görünümündedir. Bu şartlar altında emeklilere düşen, tüm talep ve haklarını daha güçlü savunmak; örgütlenmek ve mücadele etmektir. DİSK Emekli-Sen, emeklilerin sesi olmaya devam edecek; ne enflasyon ne deneysel ekonomi politikaları ne de iktidarın layık gördüğü karşısında teslim olmadan emeklilikte insan onuruna yakışır bir yaşam mücadelesini sürdürecektir.

Yaşam hakkımızın gaspı anlamına gelen bu zam oranlarını kabul etmiyoruz!”

disk1

Editör: Ercan Çelik