banner277
banner264

Tire Sanayisinde artık çırak yetişmiyor

Bir zamanlar çırakların eksik olmadığı Tire Sanayi Sitesi’nde şu sıralar çırak sıkıntısı yaşanıyor. Ustalar çırak sıkıntısı yaşarken sanayide işler aksıyor.

banner288

Serkan ÇİÇEK


Tire Küçük Sanayi Sitesi’ndeki ustalar yaklaşık 10 yıldan bu yana çırak bulamıyor. Hal böyle olunca sanayideki işler aksıyor. Kimi ustalar yaşanan çırak sıkıntısını eğitim sistemine bağlıyor, kimi ustalar ailelerin tutumuna. Aslında herkesin derdi aynı. Sanayide iş var çırak yok. Eskiden çırak seslerinin eksik olmadığı sanayi sitesinde şu sıralar makine ve spiral seslerinden başka ses yükselmiyor. Çırakların yok olması, küçük sanayi sitelerinin geleceğini kaygılandırıyor. Eskiden çırakların bol olduğunu, her işyerinde en az iki üç çırak olduğunu söyleyen ustalar şu sıralar getir götür işlerini bile kendileri yapıyor. Bunun en önemli sebebi ise 12 yıl süren zorunlu eğitim olarak gösteriliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çırak
Çırak - 5 ay Önce

Aynı soruyu zamanında çırak olup yetişip daha sonra askerden geldiği zaman mesleğini icra etmeyenleri bulup yapın. Sanayide kendine gelecek göremiyor ki millet gelsin sanayiye. Ne sigorta yapılıyor nede düzgün maaş. Sanayiden kaçıp fabrikalara girenler sigorta girişim olsun sigortam yatsın, çalıştığım saat belli olsun. Maaşım günü gününe yatsın diyerek kaçıyor sanayiden. Şuan ustalar kendilerine zor bakıyor. Tabikide sadece benim söylediklerim yüzünden çıraklar gelmiyor. Aileler de çok etkili oğlum okusun temiz güzel bir işte çalışsın mantığı var. Eğitim sistemimiz yeteneğe göre ayırt etmeden herkesin okumasına yönelik bir sistem yani ara eleman cikartamiyor. Son olarak artık sanayide eski kazanılan paralar yok. Ustalarimiza da hayırlı işler hayırlı müşteriler olsun inşAllah.

SIRADAKİ HABER

banner276