banner277
banner264

Tireli öğrenci, Van’da ödül aldı

Tireli öğrenci Kadir Kaplan, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği yarışmada birinci olarak, TUBİTAK’a yönlendirildi.

banner288
Tireli öğrenci, Van’da ödül aldı
banner291

Ercan ÇELİK

Van Ticaret ve Sanayi odası (VANTSO) konferans salonunda Kadın girişimciler icra kurulu başkanı Semra Odabaşı tarafından düzenlenen “girişimcilik hikayeleri” adlı yarışmaya Yüzünci yıl üniversitesi Erciş meslek yüksel okulu öğrencisi adına Kadir Kaplan katıldı. Kaplan geliştirmiş olduğu Happy adlı projesi ile yarışmada teknoloji dalında 1’ci olurken ödül olarak Happy isimli çalışması ile Tubitak’a yönlendirildi.

Aras kargo Ceo’su Evrim Aras teknoloji dalında birincilik elde eden Kadir Kaplan’ı Tubitak’a AR-GE alanında değerlendirilmek üzere yönlendirileceğini açıkladı.

 

NE YAPMIŞTI?

Daha önce ülke gündeminde haber olan HAPPY isimli proje büyük beğeni toplamıştı. Tireli Genç Mucit Kadir Kaplan Rusya'da bulunan Kız Arkadaşına doğum gününde eşi benzeri görülmemiş bir sürpriz yapmış, kendi icat ettiği bir cihaz yardımı ile Rusya'da bulunan kız arkadaşına telefondan üfleterek pastanın üzerindeki mumu söndürtmüştü. Kadir Kaplan Antalya da tanıştığı Rus kız arkadaşı Christina Green(18)'e ilginç bir sürpriz yaptı. Doğum gününde kız arkadaşının yanına gidemeyen genç mucit, kolları sıvayarak ona eşi benzeri görülmemiş bir sürpriz hazırladı.Kendi icat ettiği bir elektronik devre ile doğum gününde kız arkadaşını arayan Kadir Kaplan ona telefona üflemesini söyledi.Aynı zamanda Rusya ile bilgisayar üzerinden kamera bağlantısı kuran Kaplan görüntülü olarak kız arkadaşının doğum gününü kutladı.Telefona üfleyen Christina pastanın üzerindeki mumu söndürdü.Şaşkınlığını gizleyemeyen Rus kız Kadir Kaplana teşekkür ederek onu çok sevdiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275