banner277
banner264

Tire’de “taşımalı eğitim” krizi son buldu

Tire’de Alacalı mahallesinden taşımalı sistemle Eskioba İlk ve Orta Okuluna gelen toplam 20 öğrenci arkadaşlarından 1 hafta sonra ders başı yaptı.

banner288
Tire’de “taşımalı eğitim” krizi son buldu

 Tire’de Alacalı mahallesinden taşımalı sistemle Eskioba İlk ve Orta Okuluna gelen toplam 20 öğrenci arkadaşlarından 1 hafta sonra ders başı yaptı.

Tire’de, yeni eğitim ve öğretim yılı sancılı başladı. Alacalı mahalesinden, taşımalı sistemle Eskioba İlk ve Orta Okuluna gelen toplam 20 öğrenci arkadaşlarından ancak 1 hafta sonra ders başı yapabildi. Geçen yıl taşımalı sistemle Eskioba’ya gelen öğrencilerin köylerinde minibüs olduğu gerekçesiyle bu yıl taşınmamaları veliler tarafından tepkiyle karşılandı. Bir araya gelen veliler, protesto amacıyla çocuklarını köylerine 3 km uzaklıktaki toplam 150 öğrencisi bulunan Eskioba İlk ve Orta Okuluna göndermeme kararı aldı. Yaşanan krizin ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen müfettişler Eskioba’ya giderek incelemelerde bulundu. Müfettişlerin öğrencilerin lehine olumlu yönde karar vermesi 1 hafta süren krizi sonlandırdı. 

KRİZİ KAYMAKAM DEMİREZER ÇÖZDÜ
Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, olumlu gelen müfettiş raporunun ardından zaman kaybedilmeden harekete geçtiklerini ifade etti. En kısa sürede ihaleye çıkılacağını belirten Demirezer, “Çocuklarımızı mağdur etmemek için öncelikle doğrudan temin yoluna gideceğiz” dedi. Yaşanan gelişmelerin ardından karar değiştiren öğrenci veliler ise 1 hafta aradan sonra çocuklarını tekrar okula gönderme kararı aldı. Taşımalı eğitimin hakları olduğunu savunan veliler, “Eskiobaya bizden daha yakın yerlerden taşımalı eğitim yapılıyor. Köyümüzdeki şahıslara ait özel minibüsler kendi işlerini yapıyorlar. Çocuklarımızı taşımaya mecbur değiller. Taşımalı eğitim başlayıncaya kadar çocuklarımızı eğitimlerinde geri kalmasınlar diye okula kendi imkanlarımızla göndereceğiz” şeklinde konuştular.

TAŞIMALI EĞİTİM NEDİR ?
Taşımalı Eğitim, ülkemizde 1997 yılında 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime geçilmesi ile yaygınlık kazanmış bir uygulamadır. 4+4+4, 12 yıllık zorunlu eğitim ile liselerdeki öğrenciler de bu kapsama alınmıştır. Yörede bulunan öğretmen eksikliği, okul eksikliği, öğrenci sayısının azlığı ve birleştirilmiş sınıf olan okulların sayısının azaltılması gibi nedenlerle yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275