banner277
banner264

Maliyeden memurlara bir gol daha

Bağımsız Eğitim Sen Tire İlçe Başkanı Resül Kara, yaptığı basın açıklamasında “Maliye, memurlara bir gol daha attı” dedi.

banner288
Maliyeden memurlara bir gol daha
banner291

  Bağımsız Eğitim Sen Tire İlçe Başkanı Resül Kara, yaptığı basın açıklamasında “Maliye, memurlara bir gol daha attı” dedi.

Ercan ÇELİK

Resül Kara’nın yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; 


“ÇALIŞANLAR % 20’LİK VERGİ DİLİMİNE BİR AY DAHA ÖNCE GİRECEK.
        Yetkili ama etkisiz sendikalar kış uykusunda iken Maliye Bakanlığı başta memurlar ve asgari ücretliler olmak üzere çalışanlara bir gol daha attı.

        25 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No:290) ile vergi matrahı 2016  yılı için 12 000 liradan12 600 liraya yükseltildi.
Hatırlanacağı gibi sözleşmeli personel ve memurlar, kadro ve pozisyonlarına göre her yıl Nisan ayından itibaren 12 000 liralık vergi matrahı nedeniyle yüzde 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçerek % 5 oranında daha fazla vergi ödemeye başlıyor ve maaşlarında yeni kayıplar meydana geliyordu.

Bu durumda asgari ücretin; 
        1. 300 lira olması durumunda asgari ücretli çalışanlar 8. aydan itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine girecek. Kamuda çalışanlar ise geçen yıl hangi ayda  % 20’lik dilimime girmişlerse 2016 yılında bir ay daha önce % 20’lik vergi dilimine girecekler.

MEMURLAR VE ASGARİ ÜCRETLİLERLE; ESNAF, TÜCCAR VE SERBEST ÇALIŞANLARA DA AYNI ORAN.
        12 600 liralık vergi matrahı sadece çalışanlar için değil başta esnaflar ve serbest çalışanlar olmak üzere herkes için geçerli. Ancak kendi nam ve hesabına çalışanlar, birçok harcamalarını gider olarak göstererek kar miktarlarını düşürebilirken, ücretli çalışanların böyle bir imkânı yok. 

        Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerine katılan sendikalar, toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde bu konuyu çözeceklerini kamuoyuna açıklamış ancak diğer yüzlerce konu gibi bu sözlerini de masada unutup toplu sözleşmeyi imzalamışlardı.

        Yine hatırlanacağı gibi, toplu sözleşmenin imzasının mürekkebi kurumadan tüm memurlardan Eylül 2015 tarihinden itibaren de aylık  19,74 kuruş emeklilik kesintisi başlatılmıştı.

        Yeniden değerlendirme oranını  % 5,58 olmasına ve tüm vergilerde % 5,58 oranında artış yapılmasına ve 2015 yılının ilk 11 ayılık TÜFE oranı % 8,58 olmasına rağmen,  vergi matrahı miktarında bu artışın % 5 olarak tutulması, 2016 yılının başlamasına günler kala Maliyenin başta memurlar olmak üzere çalışanlara yeni bir golü oldu.

        Siyasal sendika dedik, yandaş sendika dedik, sarı sendika dedik çalışanlara ve O Sendikalara şaka gibi geldi. Buyurun yandaş, siyasal ve sarı sendikanın ürününün hâsılat zamanı gelmiştir. Geçmiş olsun Emeğiyle üretime katkı koyan Türk insanı.

        Bu vesile ile tüm Türk Milletinin yeni yılını en içten dileklerimizle kutlar, Tanrı başka zeval vermesin dileklerimizi sunarız. “

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276