banner277
banner264

Geleceğin mucitleri iş başında

Tubitak 4006 Bilim Fuarı, Tire Belgin Atila Çallıoğlu Fen Lisesi’nde düzenlenen görkemli törenle açıldı.

banner288

Ergün ÇELİK

Tireli Hayırseverler Belgin ve Atila Çallıoğlu çifti tarafından iki yıl önce Tire’ye kazandırılan Belgin ve Atila Çallıoğlu Fen Lisesi, ilk Tubitak 4006 Bilim Fuarının kapılarını açtı. 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında eğitim hayatına başlayan okul, kısa sürede bölgenin parlayan yıldızlarından biri haline geldi. Okulun ilk Tubitak 4006 Bilim Fuarı ise 04-06 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.  Okulun Bilim Kurulu Başkanı, Kimya Öğretmeni Ayşe Enginoğlu’nun organize ettiği Bilim Fuarında toplamda 76 öğrenci Kimya, Fizik, Biyoloji, Matematik, Tarih ve Coğrafya alanlarında 38 proje hazırladı. Projelerin açılış kurdelasını Tire İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Erkut kesti. Açılışta öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi de davetlilere unutulmaz bir an yaşattı. Projelerin arasında en çok öne çıkanlar ise, ölümsüzlüğün sırrı ile kanser hastalığına çözüm isimli çalışmalar oldu. Öğrencilerin kendi emekleriyle ortaya koydukları projeler için Tubitak 5 Bin Lira hibe verdi. 2 ay gibi uzun bir süre üzerinde çalışılan Bilim Fuarı’na İlçe genelindeki tüm okullar davet edildi.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERİ İZLEYEN DEĞİL, İZLENEN ÜLKE OLMALIYIZ”

Açılışın arından proje stantlarını gezen Tire İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Erkut; “Gelişmiş ülkeleri izleyen değil, izlenen ülke olmalıyız” dedi. Erkut açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“Bu projelerin çok güzel bir çalışma olduğunu gördüm. Öğrencilerimiz ülkenin gelişmesine katkı sağlayabilecek kapasitede. Biz ülke olarak arge çalışmalarına geçmişte yeterince önem vermemişiz. Ama bundan sonraki tarihte önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Eskiden bir kamyon patates üretim, onunla bir adet buzdolabı alıyorduk. Şimdi bir kamyon buzdolabı üretiyoruz ama bununla gidip bir adet ya da bir koli cep telefonu alıp geliyoruz. Şu an dünyada değer kazanan şey bilim. Eğer maddenin içerisine bilgiyi gizlemeyi, bilgiyi katmayı, eklemeyi başarabilirsek, ülke olarak muhasır medeniyet seviyesine çıkmayı daha çabuklaştırmış, kolaylaştırmış olacağız. Gelişmiş ülkeleri izleyen değil, izlenen ülke olabilmek için gayret sarf etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu çalışmanın, bu anlayışın yerleşmesine katkı sunacağına inanıyorum”

SOYASLAN: “FUARIMIZ BİLİM DÜNYASINA HAYIRLI OLSUN”

Bilim Fuarı’nın açılışının ardından açıklamalarda bulunan Tire Belgin Atila Çallıoğlu Fen Lisesi  Müdürü Mesut Soyaslan; “Fuarımız bilim dünyasına hayırlı olsun” dedi. Soyaslan açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Şu anda bir Fen Lisesi’nde bulunuyorsunuz. Fen Lisesi demek bilim demek, üretmek demek, proje ve olimpiyat çalışmaları demektir. Bu Fen Lisesi’ni buraya kazandıran başta hayırseverimiz Atila Çallıoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Şu anda bilim kurulumuzun çalışmaları sonucunda 38 tane bilimsel projemizi sergiliyoruz. Projelerde emeği geçen öğretmenlere, öğrencilerimize çok teşekkür ederim. Eğer bir yerde Fen Lisesi varsa orada laboratuvar kullanılıyor demektir. Orada olimpiyat çalışmaları var demektir. Orada proje çalışmaları var demektir. Bugün bu çerçevede öğrencilerimizin yaptığı projeleri İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ile birlikte geziyoruz. Katılan herkese ilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Bilim dünyasına hayırlı olsun diyorum”

 

“BİLİMSEL ÇALIŞMALARA ÖNEM VEREN BİR OKUL OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Tire Belgin Atila Çallıoğlu Fen Lisesi Bilim Kurulu Başkanı, Kimya Öğretmeni Ayşe Enginoğlu ise yaptığı açıklamada; “Biz Kasım Ayı’ndan beri bu proje sergisine başvurduktan sonra araştırmalarımıza başladık. Bilimsel çalışmanın önemini vurgulamak istedik. Zaten bu fuarların amacı da budur. Öğrencileri bu şekilde bu bilimsel çalışmalarda görmektir. Biz sadece rehberlik yaptık öğrencilere. Güzel bir sergi oldu sanırım. Laboratuvarda iki aydır çalışıyoruz. Tire içinde bilimsel çalışmayı yapabilen bir okul olmayı ya da bu tür çalışmalara önem veren bir okul olmayı hedefliyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274