banner277
banner264

Tire Belediyesi, o haberi yalanladı

Bir internet sitesinde yayınlanan “İYİ Partili belediyede işçi kıyımı” başlıklı habere, Tire Belediyesi’nden yalanlama geldi. Yapılan açıklamada haberin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

banner288
Tire Belediyesi, o haberi yalanladı

Ercan ÇELİK

Geçtiğimiz gün bir internet haber sitesinde “İYİ Partili Belediyeden İşçi Kıyımı” başlığıyla yayınlanan haberde Tire Belediyesi’nde çalışan 70 işçinin ücretsiz olarak izne çıkarıldığı iddia edilmişti. Bu habere Tire Belediyesi’nden yalanlama geldi. Tire Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bazı haber sitelerinde yer alan Belediye Başkanımız Salih Atakan Duran'ın belediyemizde uygulamaya başlattığı "Kısa Çalışma Ödeneği" ile ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Söz konusu haberlerde "İYİ Partili belediyeden işçi kıyımı" başlığı atılarak haberin amacının belediyemiz ve belediye başkanımızı karalamak olduğu gün gibi aşikardır. Bazı haber sitelerinin daha önce kurumumuz ile ilgili yaptıkları haberler bu tezimizi doğrulamaktadır.

Bahsi geçen haberde "70 çalışanımızın 2 aylığına ücretsiz izne çıkarıldığı ve bu işçilerin, hükümetin salgın döneminde ücretsiz izne çıkarılanlar için getirdiği yasal düzenlemeye göre günlük 39 lira 42 kuruştan aylık 1180 TL ödeme alacağı" belirtilmiş ve ilaveten bazı çalışanlarımızın da mesai saatlerinin düşürülerek maaşlarında indirime gidileceği" kaydedilmiştir.

Kısa Çalışma Ödeneği; iş yerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde, sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Covid-19 ile mücadele kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tedbir paketlerinin içinde yer alan bu uygulama bir çok kamu, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektörde de uygulanmaktadır.

İstihdamın korunmasını amaçlayan Kısa Çalışma Ödeneği ile, çalışılmayan sürelerde işçilere maaşının %60 gelir desteği İŞKUR tarafından %40'ı ise kurumumuz tarafından karşılanacaktır. Ayrıca görevlerine sürekli olarak devam eden işçilerimizin maaşlarının düşürüleceği ve işçilerimizin işten çıkarıldığı da gerçeği yansıtmamaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 23:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ismail ozaktan
Ismail ozaktan - 1 ay Önce

İşten atan belediye derseniz bayındır belediyesi,dir siyasi görüşüm yüzünden işten atılan biri olarak yazıyorum

Bşk
Bşk - 1 ay Önce

Umarım doğrudr....iyişAllah.

SIRADAKİ HABER

banner275