Darbenin izleri 57 yıl sonra silindi

Tire’de Araştırmacı Yazar Yılmaz Göçmen tarafından vatan haini olduğu ortaya çıkarılan “Eşmeli Mustafa’nın” adı 57 sene sonra verildiği sokaktan silindi.

Darbenin izleri 57 yıl sonra silindi

Söz konusu sokağın ismine işgal yıllarında Tire ve yöresinde milli mücadele ateşini yakan Hacı Halil Efe’nin adı verildi.

Tire’de, Araştırmacı Yazar Yılmaz Göçmen tarafından vatan haini olduğu ortaya çıkarılan “Eşmeli Mustafa’nın” adı yıllar sonra verildiği sokaktan silindi. Ekinhisarı semtindeki sokaktaki tabelanın milli kahramanlarımızdan birinin adı ile değiştirilmesi sevinçle karşılandı.

MEZARI DERELİ’DE

Tabelanın inmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Göçmen, “Tire, önemli bir ayıptan kurtuldu” dedi. Göçmen, “Hacı Halil Efe, işgal yıllarında kısıtlı olanaklarla Yunanlılara karşı Tire ve yöresinde ilk milli mücadele ateşini yakan önemli bir vatanseverdir. Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendisine bağlanmak istenilen ‘Gazi maaşını’,  ‘Ben mücadelemi vatan için yaptım, para için değil’ diyerek geri çevirmiştir. Ne yazık ki ismi Tire’de fazla tanınmamaktadır. Böylesine bir şahsiyetin isminin yıllar sonra o sokağa verilerek, aziz hatırasının yaşatılması mutluluk verici. İsminin o sokağa verilmesi çok anlamlı ancak efemizin, Dereli mahallesindeki mezarı da bir an önce yeni baştan yaptırılmalı” şeklinde konuştu.

MADANOĞLU’NUN BABASI

“Eşmeli Mustafa’nın” işgal yıllarında Yunanlılarla işbirliği içinde olan ve Kurtuluş Savaşı’nın sonunda eşi ve 15 yaşındaki oğlunu bırakıp, Yunanistan’a kaçan vatan haini olduğunun tarihi kayıtlarda mevcut olduğunu ifade eden Göçmen şöyle devam etti. “Tire’de, 1960-1963 yılları arasında kent yöneticiliği yapan asker kökenli idarecilerin bilerek ve isteyerek bu sokağa 1960 darbesinin en kudretli generalleri arasında gösterilen Cemal Madanoğlu’nun babasının adını verdiğini düşünüyorum. İşin ucunda biraz da ‘Yağcılık’  olduğu unutulmamalı. Aynı sokakta yaşayan yaşlı vatandaşlarımız “Eşmeli Mustafa” isminin sokağa 1961’de verildiğini belirtiyorlar.  22 Şubat 1962, 20 Mayıs 1963 ayaklanmaları ve 9 Mart 1971 darbe teşebbüsüne katılmakla suçlanan Madanoğlu, önce ‘Milli Birlik Kurulu’ üyeliği görevinde bulunmuş daha sonra da 1980 darbesine kadar tabii senatörlük yapmıştır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER