Başköy’de çam ağaçları kesiliyor

Tire’ye bağlı Başköy’de çam ağaçlarının kesilmesi çevrecileri ayağa kaldırdı. Konuya Tire Çevre Koruma ve Yeşillendirme Derneği Başkanı Süleyman Övül tepkili.

Başköy’de çam ağaçları kesiliyor

Tire’nin en büyük köylerinden biri olan Başköy’de 15 gündür süregelen Orman Gençleştirme adı altındaki çam ağacı kesimi, köy halkını ve çevrecileri ayağa kaldırdı. Çam ormanında yaklaşık 15 günde yüzlerce çam ağacı yaşlı ve verimsiz olduğu gerekçesiyle özel bir şirket tarafından kesildi. Ağaç kesimine tepkili olan Tire Doğayı Koruma ve Yeşillendirme Derneği Başkanı Süleyman Övül konuyla ilgili kısa ve net bir açıklama yaptı. Övül, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bizim üzüntümüz sadece ağaçların kesilmesi değildir. Gerçekten doğaya faydası olmayan kurumaya yüz tutmuş ağaçlar varsa kesilsin. Ama orman gençleştirme adı altında verimli ve genç ağaçların da yok olmasına asla izin veremeyiz. Doğal bir varlıktan bunca yıl yetişmiş ve doğada yaşama hakkına sahip bu ağaçları kesilmesine üzülüyoruz. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Eskiden bu tür ağaçlar yetkililer tarafından belirlenip ihale usulüyle köylülere verilirdi. Ama bugün görüyoruz ki hiçbir köylümüzün ne ihaleden ne ağaç kesiminden haberi yok. Köylülerimiz de bu konudan son derece rahatsız. Bizler Tire Çevre Koruma ve Yeşillendirme Derneği olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223