Aman Dikkat! Dolandırıcıların yeni taktiği DARBE!

Darbe girişimi sonrası dolandırıcıların "Adınız darbe soruşturmasında geçiyor" diyerek telefon ya da sosyal medyadan ulaştıkları vatandaşları dolandırmaya çalıştığı öğrenildi.

Aman Dikkat! Dolandırıcıların yeni taktiği DARBE!
Son zamanlarda hızla artan ve her gün kendilerine yeni bir yöntem bularak insanların paralarına ve mallarına göz diken dolandırıcılar şimdi de Darbe Girişimi olaylarıyla halkı dolandırmaya başladı. Dolandırıcıların bu yöntemle Tire’de de çok sayıda vatandaşı aradığını tespit eden yetkililer vatandaşları mağdur olmamaları konusunda uyardı. 
Dolandırıcıların, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi kapsamında yürütülen soruşturmayı kendileri için fırsata çevirmek için sosyal medyada çeşitli yollar denedikleri bildirildi.


ALINABİLECEK ÖNLEMLER
Telefonla veya sosyal medya üzerinden sizinle temasa geçenlere itibar etmeyin. Teknoloji, arayan telefon numarasının ve e-posta gönderilen adresin değiştirilmesine imkan sağlamaktadır. Bu nedenle sizi arayan numara 155 veya e-postayı gönderen adres Emniyet Genel Müdürlüğü gibi görünse de bu sahte olabilir. Hakkınızdaki işlemleri durdurmak için istenen paranın açıkça rüşvet olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla, böyle bir şeyin imkanı yok ama gerçek bir savcı veya polis bu parayı istese bile vatandaş bu sefer de rüşvet vermiş oluyor. Bu nedene bu tür taleplere kesinlikle itibar edilmemelidir. Kendini polis veya savcı olarak tanıtan şahıs size 'Sizinle birlikte gerçek darbecileri yakalayacağız. Operasyona destek olmanızı istiyoruz, parayı çekin götürün' gibi bir senaryo uydurabilir. Yine imkansız olmakla beraber, gerçekte bu tür bir operasyonun ortasında bulunmak hayati risk taşıyacağı için ne güvenlik güçleri vatandaşı böyle bir tehlikeye atar ne de vatandaşın bu riski alması mantıklı olur. Bu gibi durumlardan birine rastlanıldığında yapılması gereken en önemli şey ise emniyet ya da jandarmaya doğrudan giderek durumu yetkililere bildirmek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223