banner277
banner264

Tire’de ‘Kenker’ sevinci

Tire’de ilkbaharın gelmesiyle birlikte ortaya çıkan kenker bitkisi, vatandaşların ilgi odağı oldu. Faydaları saymakla bitmeyen kenker, şimdiden kesilmeye başlandı.

banner288
Tire’de ‘Kenker’ sevinci

Türkiye'nin çeşitli yörelerinde ilkbaharda doğal olarak yetişen, dikeni, tohumu ve kökleri farklı şekillerde tüketilebilen kenker bitkisi kendini gösterdi. Baharın müjdecisi kabul edilen kenker için araziye çıkan vatandaşlar, bu bahar bitkinin oldukça bol olduğunu belirtti.

Kenker bitkisini çok sevdiğini söyleyen Tireli Cemil Kayak, "Kenker bitkisini aramak çok keyifli. Tadı da çok güzel. Bulduğumuz yerde sapını temizleyerek afiyetle yiyoruz. Hep birlikte buluyor ve oracıkta tüketiyoruz. Bu durum kenkerin lezzetine lezzet katıyor” dedi.

KENKERİN FAYDALARI

Aynı zamanda şifa kaynağı olarak bilinen bitkinin kramp çözücü ve migrene karşı faydalı olduğu belirtiliyor. Kenker bitkisinin insan sağlığına faydaları da şu şekilde sıralanıyor:

"Sindirim sistemine iyi gelmektedir. Sinirleri güçlendirir ve kanı temizler. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Kenker sakızı dişleri temizlemekte ve diş etlerini kuvvetlendirmektedir. Kenker Bitkisi özellikle karaciğer organı için çok faydalıdır. Karaciğer yağlanmasına tavsiye edilmektedir. Halk kültüründe diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında, İltihaplanan veya patlayan kulak zarının tedavisinde, safra kesesi taşlarının düşürülmesinde, mide ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlarda kullanılıyor. Ayrıca şeker hastalarına dahi iyi geldiğine dair inanışlar var. Sebzesi, yemeği, sakızı ve kahvesi yapılan bitkidir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275