banner277
banner264

Hastalıkları da kaderleri de başarıları da aynı…

Tire’de, Ece Cengiz  (19) ve Özlem Göbeklioğlu (20) adlı iki genç kızın benzer yaşam hikayeleri film senaryosu gibi. Beyin Sapı Tümörü ve Omurilik Eğriliği şikayetleri nedeniyle çocukluklarından başlayarak bugüne kadar 25 defa ameliyat geçiren iki arkadaş girdikleri ameliyatlardan güçlenerek çıktı.

banner288
Hastalıkları da kaderleri de başarıları da aynı…

Psikolog olmayı isteyen Özlem liseyi birincilikle, senarist olmak isteyen Ece ise ikincilikle bitirdi. Hastalıkları da kaderleri de başarıları da tıp atıp aynı olan iki arkadaş, yaşadıkları zorluklara rağmen ortaya koydukları mücadeleyle adeta mucizeyi gerçekleştirdi.

İzmir’in Tire ilçesinde, Ece Cengiz  (19) ve Özlem Göbeklioğlu (20) adlı iki genç kızın yaşam hikayeleri film senaryolarını aratmıyor. Çocukluk yılarından başlayarak sıkı dost olan iki arkadaş, bitmek bilmeyen ameliyatlarla dolu çocukluk ve genç kızlık yıllarına inanılmaz başarıları da sığdırmayı başardı. Hastalıkları da, kaderleri de, başarıları da aynı olan iki arkadaş, bu güne kadar toplamda tam 25 kez ameliyat masasına yattı. Aileleri, öğretmenleri, akrabaları ve arkadaşlarının müthiş destekleriyle girdikleri her ameliyattan güçlenerek çıkan ayrılmaz dostlar bu yıl mezun oldukları Tire ŞAİK Anadolu Lisesi’ni birinci ve ikincilikle bitirerek herkese “İşte azmin zaferi” dedirtti.

BENZER HAYATLAR

Ece Cengiz’e, 12 yaşındayken “Beyin Sapı Tümörü teşhisi konuldu. Doktorları ona hayatta kalmayı başardığı için “Mucize çocuk” adını taktı. 18 yaşına kadar 15 kez ameliyat oldu. Beyin ve omurilik eğriliği (Skolyoz) ameliyatları onu çok üzmesine rağmen hayata sıkı sıkıya bağlandı. “Başaracağım, hem hastalığımı yenecek, hem de okulumu dereceye bitireceğim” diyerek kendine verdiği sözü tuttu. Özlem Göbeklioğlu ise doğuştan omurilik eğriliği (skolyoz) ile mücadele etti. Zaman geldi yürüme güçlüğü çekti. Canından çok sevdiği annesi Emine hanım, çocukluğunda onu bazı günler okula sırtında getirip götürdü. 20 yaşına kadar Skolyoz ve bacak uzatma ameliyatları dahil tam 10 kez ameliyat oldu. Ameliyatların neredeyse biri başladı biri bitti. Ama o teslim olmadı. 42 günlükken ilk ameliyatını olan Göbeklioğlu’nun hayatını karartan 7 yaşındayken geçirdiği yanlış bir ameliyat oldu.

MUHTEŞEM FİNAL

Birbirine benzer ikiz hayatlar yaşayan iki dostun finali ise muhteşem oldu. Bu yıl mezun oldukları liseyi Özlem Göbeklioğlu birinci, Ece Cengiz ise ikincilikle bitirdi. Başarılı öğrenciler mezuniyetlerinde adları okunup podyuma davet edildiklerinde salonda kelimenin tam anlamıyla kıyamet koptu. Birinci ve ikinciliği kimseye bırakmayan sıkı dostlar, öğretmenleri ve binlerce kişi tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Ailelerinin duyduğu gurura, mutluluk gözyaşları eşlik etti.

PSİKOLOG OLACAK

Yaşadıkları maddi zorluklara rağmen ailesi Özlem’in üzerine titredi. Çocukluktan ergenliğe geçtiği yıllarda sağlık problemleri ile boğuşan Özlem derslerini ise hiç aksatmadı. Skolyoz nedeniyle göğüs kafesinde oluşan baskı akciğerlerini vurdu. Nefes almakta zorluklar yaşadı. İlk, orta ve lise yıllarında azmiyle öğretmenlerinin gözdesi oldu. Sınıflarının hepsini teşekkür ve takdir belgeleri alarak geçti. Bitmek bilmeyen dizi dizi ameliyatlar nedeniyle okula gidemedi günlerde en büyük desteği öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarından gördüğünü belirten genç kız,  “Arkadaşlarım okulda olamadığım günlerde ders notlarını benim için tuttu. Bana farklı muamele yapmadılar. Ameliyatlar sonrası yürümeyi unuttuğum zamanlar oldu. Çocuklar gibi yürümeyi bile yeni baştan öğrendim. Halen, fizik tedavi görmeye devam ediyorum. Üniversite sıvına girdim ve çok başarılı geçti. Psikolog olacağım” dedi.

6 YILDA 15 AMELİYAT

Liseyi, 86 puanla ikincilikle bitiren Ece Cengiz ise orta birinci sınıftayken bir türlü geçmek bilmeyen baş ağrılarından yakınmaya başladı. Felsefe öğretmeni olan annesi Nuray hanım zaman zaman migren ağrılarından şikayet ediyordu. “Çocuğumda da olabilir” diyerek doktorun yolunu tuttu. İlkokulu bitirip henüz ortaokula başlayan Ece, detaylı inceleme için İzmir DEÜ Hastanesi’ne sevk edildi. Burada, “Beyin Sapı Tümörü” teşhisi konuldu. Cengiz ailesi için zorlu süreç başladı. Ece, saatlerce kaldığı ameliyatı başarıyla atlattı. Ailesinin ve doktorların yüzü gülüyordu. Bir süre sonra kontrol için gittiği hastanede vücudunda enfeksiyon oluştuğu belirlendi. Ece, antibiyotiklere dirençli enfeksiyonla aylarca mücadele etti.  Ameliyatlar bir birini izledi. Herkes onun için dua etti. Hastanede doktorları hayatta kalmayı başardığı için ona  “Mucize çocuk”  adını taktı. Zor günleri geride bırakan Cengiz ailesi mutluluktan uçuyordu. Küçük yaşlarda başlayan ameliyatlar serüveni 18 yaşına kadar sürdü. Ece, 2018’de özel bir hastanede arkadaşı Özlem Göbeklioğlu gibi ”Skolyoz” teşhisiyle son kez bıçak altına yattı. Altı yılda toplam 15 defa ameliyat olduğunu anlatan başarılı öğrenci, “Zor günlerimi ailemin desteği ile aştım. Ortaokuldayken, Milli Eğitim Bakanlığın programı çerçevesinde 1 yıl evde eğitim gördüm. Başarımı düzenli ve sistematik şekilde çalışmaya borçluyum. Lisede, felsefe öğretmeni olan annem Nuray Cengiz bana hem annelik hem de rehber öğretmenlik yaptı. Üniversite eğitimi tamamlayıp iyi bir senarist olmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

HEP DOST KALACAKLAR

Zorlu yaşam öyküleriyle dikkatleri üzerlerine çeken sıkı dostlar, “Hayatta hiç kimse mazeretlerinin arkasına sığınıp, başarısızlıklarına kılıf aramasın. Zorluklarla dolu yaşantımızda karşımıza çıkan engelleri aşmayı başardık. Her türlü koşulda  hep pozitif  ve sevgi dolu olduk. Belirlediğimiz hedeflere odaklandık. Birbirimizle olan sarsılmaz dostluğumuzu ise ilerleyen yıllara taşıyacağız” şeklinde konuştular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274