banner277
banner264

Baraj kapakları açıldı ama su yok

Tire’de tarlalarını sulayamayan üreticilerin “su isyanı” sürüyor. Beydağ Barajı’ndan, Küçükmenderes’e, 2 yıl aradan sonra bırakılan az miktardaki suyun Derebaşı’na ulaşmadığını ifade eden Tireli çiftçiler, “ürünlerimiz tarlada göz göre göre kuruyacak” dedi.

banner288
Baraj kapakları açıldı ama su yok

 Tire’de tarlalarını sulayamayan üreticilerin “su isyanı” sürüyor. Beydağ Barajı’ndan, Küçükmenderes’e,  2 yıl aradan sonra bırakılan az miktardaki suyun Derebaşı’na ulaşmadığını ifade eden Tireli çiftçiler, “ürünlerimiz tarlada göz göre göre kuruyacak” dedi. 

Ramazan Bayramı’nda, Ödemiş- Tire karayolunu kısa süreli trafiğe kapatıp, seslerini duyurmaya çalışan Derebaşılı üreticiler, bu kez de dört gözle suyun yolunu bekledikleri Küçükmenderes’in kurumuş dere yatağında eylem yaptı. Traktörleriyle nehir yatağına giren çiftçiler, kendilerine suyun ulaşmadığını göstermek amacıyla Küçük Menderes’in yatağında toplanıp ateş yaktı. Orman ve Su İşleri Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Veysel Eroğlu’nun, yetkililere “baraj kapaklarını açın” şeklinde talimat vermesine rağmen, hala suya kavuşamadıklarını ifade eden üreticiler, “barajdaki görevler, aldıkları talimat doğrultusunda bir miktar suyun Küçükmenderes’e bırakıldığını söylüyorlar. Ancak, bırakılan az miktardaki suyun bu sıcak havalarda yaklaşık 30 km yol kat edip bize ulaşması mümkün değil. Daha fazla miktarda su bırakılmalı” şeklinde konuştular. 

“SU NEREDE?”
Daha önceleri, Beydağ barajından Küçükmenderes’e, kuraklığın had safhaya ulaştığı yaz aylarında düzenli olarak sulama amaçlı su bırakıldığını, ancak son 2 yıldır nehir yatağında gerçekleştirilen ıslah çalışmaları nedeniyle bu uygulamaya son verildiğini belirten Derebaşılı üretici Süleyman Dereliçay (40), “Yaz ayları geldiğinde kara kara düşünmeye başlıyoruz. Zeytinova ve Beydağ barajları neredeyse burnumuzun dibinde olmasına rağmen ne yazık ki bizler su fakiriyiz . Tarlalarımızı sulayamadığımız için büyük maddi kayıplara uğruyoruz. Bölge’de en çok Derebaşı, Doyranlı ve kısmen Pınarlı mahalleri susuzluktan etkileniyor. Hayvancılığın yanı sıra, ağırlıklı olarak mısır ve peyzaj bitkileri üretimi yapıyoruz. Mahallemizin sulama projesi yok. Binlerce lira masraf yapıp, açtığımız kuyulardan ya su çıkmadı ya da işimizi görmeyecek düzeyde çok cılız suyla karşılaştık. Ürünlerimiz tarlada kuruduktan sonra yıl boyunca nasıl geçinip, borçlarımızı ödeyeceğiz? Barajdan, 20 Temmuz itibarı ile yaklaşık 1 milyon metre küp su bırakıldığı söyleniyor. Peki, nerde bu su? Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan neler çektiğimizi bilseydi eminim ki bize yardımcı olurdu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 05:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275