banner277
banner264

Tarihi Küpleri Müzeye bağışladı

Yıkılan evden çıkan tarihi küpleri, ev sahibi Tire Kent Müzesi'ne bağışladı.

banner288
Tarihi Küpleri Müzeye bağışladı

Tire’nin en işlek caddelerinden olan Akyol Caddesi’nde bulunan eski bir bina geçtiğimiz hafta sahipleri tarafından yıktırıldı. Yıkılan binanın arka bahçesi olarak kullanılan alanda tarihi küpler vardı. Ev sahipleri bu tarihi küpleri Tire Kent Müzesi’ne bağışladı.
Tire’de Akyol Caddesi üzerinde bulunan ve oldukça eski yapıda olan bir bina geçtiğimiz hafta yapılan çalışmalar sonucu yıkıldı. Uzun yıllardır harabe denecek şekilde duran ve günden güne çürümeye yüz tutan metruk yapı, aile fertleri ve mirasçıların ortak kararıyla yıkıldı. Yıkımın ardından eski binanın arka bahçesi olarak kullanılan alanda bulunan küpler ilgi odağı oldu. Çıkan küpleri evin sahibi olan Ayfer Özilbey Soydan, Tire Kent Müzesi’ne bağışlama kararı aldı.


Konuyla ilgili olarak Tire Kent Müzesi Müdürü Edip Adanalı şunları aktardı, “ Ayfer Özilbey Soydan ablamız o evin sahibi, o evde yaşayan ve ailenin de mirasçılarından birisi. Evi yıktırdı ki zaten metruk bir haldeydi. Yıkım yapıldıktan sonra bahçesinde bulunan tarihi küplerini de müzemize bağışladı. Küplerde kırılmalar var ama biz bir şekilde onları oradan çıkarıp müzemizde teşhir edeceğiz. Müzemiz gün geçtikçe gelen ürünlerle daha da çeşitleniyor ve daha da yoğunlaşıyor. Bütün Tirelilere ve Ayfer ablamıza katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

YAPI 1850’LERDEN KALMA
Yıkılan evin tarihi hakkında da bilgi veren Tire Kent Müzesi Müdürü Edip Adanalı, “Evin tarihine bakacak olursak yapı geçmişte burada yaşayan Rumlardan kalma. Çünkü orası eskiden Rumların yaşadığı bir yerdi ve Rum Mahallesi olarak görünüyordu. Akyol Caddesi’nde bulunan birçok ev bu şekilde.” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275