banner277
banner264

Kaplan Çam Restoran’da lezzetler damak çatlatıyor

Tire’de öncü ve özel bir işletme olma iddiasıyla yenilenip yola çıkan Kaplan Çam Restoran, hedeflerini gerçekleştirebilmek için yeniden yapılanmaya devam ediyor.

banner288
Kaplan Çam Restoran’da lezzetler damak çatlatıyor

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Canan Tekkurşun Çekinmez, “Mutfak ve servis ekipleri yeniden oluşturuldu. Kuşadası Değirmen Restoranda 22 yıl müdürlük yapmış Abdurrahman Aytar yönetiminde, mutfak şefliğine Hüsamettin Sincar, Servis şefliğine Onur Kayır getirildi.

Şef Hüsamettin SİNCAR 1980 Mardin doğumlu.1991’de İzmir’e taşınmışlar. Aşçı kökenli bir aileden geliyor. Kuşadası Değirmen Restoran’da yetişmiş. 2002 yılından bugüne Kuşadası Değirmen restoran başta olmak üzere önemli mutfaklarda şef olarak görev yapmış.

Kendisini geliştirmeye hevesli ve açık bir yapıya sahip. Bu maksatla pek çok organizasyona katılmış. İzmir Aşçılar Derneği yürütme kurulunda görev yapıyor. Ege ve Osmanlı mutfaklarının dünyaya tanıtılmasına katkı yapmasının en büyük hayali olduğunu söylüyor.

Gelişi hemen fark edildi. Damak zevki konusunda hassas ve seçici olan, TOSBİ Genel Müdürü Sayın Galip Kılınç, dünyanın pek çok ünlü lokantasında yemek yediğini, fakat, Kaplan Çam Restoran’da yediği kuzu sırtını başka hiçbir yerde yemediğini ifade ettiler. Çok mutlu olduk, çok gurur duyduk. Şef Hüsamettin SİNCAR ve ekibinin hazırladıkları ürünler, gerçekten damak çatlatıyor. Pekmezle ikram edilen ayva dolmasını denemelerini de herkese tavsiye ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bşk
Bşk - 8 ay Önce

Hayrlı işler bol kazançlar...
Lakin Tire şişköftesini yapamamıssınz....modeli öğrenmeden kimse model değişikliği yapamaz Tire de Tire ŞİŞ TİRE KÜÇÜK KÖFTE YENİR YERİNDE...

SIRADAKİ HABER

banner275