Dev organizasyonda Tire’yi temsil edecekler

Tire Başköy İlkokulu öğrencileri, Çanakkale’de gerçekleştirilecek Troya Uluslararası Çocuk Halk Dansları Festivali’ne gidiyor.

Ercan ÇELİK

Çanakkale Valiliği ve ÇAFAD ortaklığında 2018 UNESCO Troya yılının diğer ülkelere tanıtımını yapmak, uluslararası ilişkileri geliştirmek, farklı kültürlerin yöresel dans ve müziklerini tanımak amacıyla gerçekleştirilecek olan Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali’ne katılacak olan Başköy İlkokulu 4. Sınıf öğrencileri ve sınıf öğretmenleri İbrahim Karaca hazırlıklarını sürdürüyor.

Dünyanın 20 ülkesinden ekiplerin katılacağı festivale Türkiye’de 10 ekip katılacak ve Tire’ye bağlı Başköy İlkokulu öğrencileri de bu 10 ekipten biri. Tire’yi bu dev organizasyonda temsil edecek minikler, Sınıf Öğretmeni İbrahim Karaca, Folklor Eğitmeni Birol Sardoğan ve Eşi Tülin Sardoğan nezaretinde çalışmalarını sürdürüyor.

12 öğrencide oluşan folklor ekibi, Başköy’de yaklaşık 3 yıldır folklor eğitimi alıyor. Ege yöresine ait 7-8 oyunu öğrenen minikler, milli bayramlarda köyde düzenlenen etkinliklerde hünerlerini düzenli olarak sergiliyorlar ve köylülerden de beğeni topluyorlar.

Festival için oldukça heyecanlı görünen minikler, şimdiden gün saymaya başladılar.

Festival, 20-24 Nisan 2018 tarihleri arasında Çanakkale’de gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner256