Tire’de incir bahçelerini dolu vurdu

Küçük Menderes havzasında etkili olan sağanak ve dolu yağışları incir bahçelerini vurdu. 

Tire’de incir bahçelerini dolu vurdu

İzmir ile Aydın arasında kalan dağlarda yer alan pek çok incir ağacı yağmur ve dolu nedeniyle zarar gördü. 
Maddi zararın oldukça büyük olduğu alanlarda üreticiler yetkililerden yardım bekliyor.
İzmir'in Tire ilçesinde aralıklarla iki günden bu yana gerçekleşen yağış ve dolu nedeniyle ilçenin Dağdere, Başköy, Akçaşehir, Küçük Kömürcü, Büyük Kömürcü, Kemerdere, Eğridere, Dündarlı, Toparlar, Somak, Akyurt, Musalar Mahalleleri’ndeki incir üreticisine büyük zarar verdi. 
incir ağaçlarında ciddi zarar olduğunu belirten Dağdere mahallesi üreticilerinden Turgay Sert, “Sağanak başlaya yağmur bir anda doluya çevirdi. Ağaçların yaprakları dolu nedeniyle delik deşik oldu. İncirler ciddi derecede zarar gördü. Afet olan bu bölgelerde ekonomik zarar çok fazla. Geçen sene 1 ton incir aldığım tarlaya bu sene girebileceğimi sanmıyorum. Dolu nedeniyle incirler hep delik deşik” diye konuştu.
Yeni sezona büyük bir umutla girdiklerini söyleyen Sert, incir üreticilerinin yağmur ve dolunun neden olduğu zarar nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. 
Hasat sezonunun başlarına denk gelen sağanak yağış ve dolu Tire'de Dağdere, Başköy, Akçaşehir, Küçük Kömürcü, Büyük Kömürcü, Kemerdere, Eğridere, Toparlar, Dündarlı, Somak, Akyurt, Musalar Mahalleleri’nde üreticiye büyük zarar verdi. Yağışların dağ kesimlerindeki üreticiyi daha çok etkilediğini söyleyen Sert yetkililerden yardım beklediklerini dile getirdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner256