banner277
banner264

Eskiyörük’ten jeotermale tepki: “Bu yanlışı düzeltin!”

İzmir tarımsal üretiminin büyük bölümünün yapıldığı, verimli arazilerin olduğu Küçük Menderes Havzası köylerinde jeotermal etütlerine izin verilmesi endişe yarattı.

banner288
Eskiyörük’ten jeotermale tepki: “Bu yanlışı düzeltin!”

Dünyanın en kaliteli incir, kestane ve cevizinin yetiştirildiği Tire ilçesinin Başköy, Ortaköy, Yemişler, Akmescit ve Armutlu köylerinde başlayan etüt ve arama çalışmaları, tarım temsilcileri ve üreticilerden büyük tepki gördü.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük, jeotermal enerjinin gerekli olduğunu ancak planlama yapılırken yer seçimine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, jeotermal kuyularının tarım alanlarında açılması halinde büyük felaketler meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

Geçmişte aynı sorunların Aydın’ın Germencik ilçesinde de yaşandığına değinen Eskiyörük, “Tarımla, üreticinin hayatıyla, ekolojik sistemle ilgili kararlar alınırken deneme, yanılma şansımız yoktur. Tarımla kumar oynanmaz. Jeotermal enerji üretilmesine önem verilmeli ancak içinde yaşadığımız çevreyi yok edecek, yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan gıda üretimini ortadan kaldıracak bir riski kabul etmemiz mümkün değil. Buralarda açılacak kuyular insanlığı katletmek anlamına geliyor”

Uzmanlar, jeotermal enerjinin üretilmesi sırasında yüksek ısıdaki akışkanlar, yeraltında jeolojik ortamlardan geçerken eriyebilen her minerali içine alarak aldığını belirtiyor. Akışkan yüzeye çıktığında içinde siyanür, arsenik ve bor barındırabiliyor.

Kanunen bu zararlı maddelerin çok özel ve yüksek maliyetli yöntemle yer altında geri pompalanması gerekir. Ancak geri pompalama sırasında derelere veya doğaya, küçük sızıntılar bile olursa tarım için ölümcül bir sonuç doğurabilir. Ayrıca uzun vadede akıntılar tarım alanlarının verimsizleşmesine yol açar” dedi.

BÜYÜK RİSK

Jeotermal enerji tetkik-arama çalışmalarının dahi sıkı bir denetim ve sıkı önlemlerle yapılması gerektiğinin altını çizen Başkan Eskiyörük, şunları söyledi:

“Sondaj sırasında yeterli önlem alınmadığı takdirde; yeraltındaki akışkanın çok yüksek basınçla yüzeye çıktığı ve içindeki bütün zararlı minerallerle patlamalara neden olduğu biliniyor. Özellikle 2012’de Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Alkan köyünde art arda yaşanan patlamalar, buna örnek gösteriliyor. Böylesine riskli bir çalışmanın Türkiye’nin en değerli tarım ürünlerinin yetiştirildiği bölgelerde yapılması hem insan hem çevre açısından büyük tehlike arz ediyor.”

SUSUZLUĞA DAVETİYE ÇIKARILMASIN

Son günlerin en önemli sorunlarından olan su kaynaklarının azalması konusunda da Jeotermal enerjinin sakıncalarının bulunduğuna değinen Mahmut Eskiyörük, bölgede zaten yaz aylarında ciddi susuzluk yaşandığını vurguladı. Jeotermal kuyularından çıkarılan yer altı suyunun geri enjeksiyon yapılmasında sorun yaşanmasının, yeraltında son derece azalmış olan su rezervlerinin tamamen bitmesi anlamına geleceğini ifade eden Eskiyörük “Su yoksa yaşam yoktur. Böylesine hassas bir konuda önlem zinciri oluşturulmadan yapılan çalışmalar pimi çekilmiş bombayla oymaktan farksızdır.

Biz de, İzmir Tarım Grubu Temsilcileri olarak çalışmaların derhal durdurulması için karar alıcılara çağrıda bulunuyor ve konunun takipçisi olacağımızı bildiriyoruz. Bu dünya hepimizin, katledilmesine izin vermeyeceğiz”

YORUM EKLE
YORUMLAR
NEZİH BESEN
NEZİH BESEN - 2 yıl Önce

JEO-TERMAL ENERJİ, TOPRAKLARI VERİMSİZ SOĞUK ÜLKELER İÇİN RANTABL OLABİLİR,ANCAK VERİMLİ TOPRAKLAR İÇİN BİR DOĞA KATLİAMIDIR.16 SENEDİR ÜLKE YARARINA VE HALK A POZİTİF HİÇ BİR PROJE GERÇEKLEŞTİRMEMİŞ BİR YÖNETİM BU PROJE DE GERİ ADIM ATMADIĞI TAKDİR DE, SONUNA KADAR SAYIN MAHMUT ESKİYÖRÜK Ü DESTEKLİYEREK BU VERİMLİ TOPRAKLARIMIZI VE DOĞAYI KORUMA SAVAŞINA DEVAM EDECEĞİZ. BETON YIĞINLARI İLE ZATEN TAHRİP EDİLMİŞ VERİMLİ OVA VE DAĞLARIMIZI GELECEK PLANLI TAHRİBATLARDAN MUTLAKA KORUYACAĞIZ...

SIRADAKİ HABER

banner275