banner277
banner264

Tarihi geleneği tekrar hayata geçirdiler: Evlendikten sonra ağaç diktiler

Hayatlarını birleştiren genç çift, aşklarını temsilen diktikleri ağaçla, tarihi geleneğin tekrar hayata kazandırılması için fitili ateşlediler.

banner288
Tarihi geleneği tekrar hayata geçirdiler: Evlendikten sonra ağaç diktiler
banner291

Ercan ÇELİK – ÖZEL

İzmir’in Tire ilçesine bağlı Gökçen Mahallesi’nde yaşayan Burak Erol ve Esra Erol çifti, 19 Haziran’da evlenerek hayatlarını birleştirdiler. Erol çifti büyüklerinden sık sık duydukları bir geleneği tekrar hayata geçirmek istediler. Özellikle Gökçen’de eskiden çok yaygın olan geleneğe göre, evlenen her çift düğünden sonra bir ağaç dikiyor ve bu ağacın ömür boyu bakımını üstlenerek büyütüyor.

Bu harika geleneği tekrar yaşatmak için adım atan Erol çifti, Gökçen’de Taştepe Mevkii’ne kendilerine ait bir fidan diktiler. Bu ağacın bakımını da ömür boyu Erol çifti yapacak.

SADECE GELENEK DEĞİL, SOSYAL SORUMLULUK

Bu geleneği aile büyüklerinden duyduklarını belirten Burak Erol, “Aile büyüklerimiz ve Muhtarımız Mestan Kurt, daha önce Gökçen’de böyle bir geleneğin olduğundan bahsetmişlerdi. Sadece bir gelenek değil, sosyal sorumluluk anlamında da çok güzel bir faaliyet haline dönüşebilecek bir etkinlik. Biz de bu geleneği tekrar yaşatmak ve bizden sonraki çiftlere örnek olmak için fidanımızı alıp Taştepe’ye diktik. Umarız, bizden sonraki çiftler de bu geleneği yaşatır.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276