banner277
banner264

Magandalar, tarihi çeşmeyi tahrip etti

Tire’nin ünlü ‘Paşa çeşmesi’ tarih düşmanlarının yine hedefi oldu. Önce yıllardır akan suyu kesilen ardından sprey boylarla kirletilen 94 yıllık çeşmenin bu kez mermerleri taşlarla kırılarak parçalandı.

banner288
Magandalar, tarihi çeşmeyi tahrip etti
banner291

Tire’de, kendini bilmez magandalar tarihi ‘Paşa çeşmesini’ hedef aldı.  Önce yıllardır akan suyu kesilen, ardından sprey boylarla kirletilen 94 yıllık çeşmenin bu kez mermerleri tarih düşmanları tarafından bir gece yarısı taşlarla kırılarak parçalandı. Günün aydınlanmasıyla ortaya çıkan manzara karşısında şaşkına dönen Güme sakinleri çeşmenin tahrip edildiğini yetkililere bildirdi. 

GÜVENLİK KAMERALARI TAKILSIN
1927 yılında dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından yaptırılan çeşme, anıt niteliğindeki mimarisi ile dikkat çekiyor. Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Kazım Dirik paşanın asker kökenli olduğu için çeşmenin yörede ‘Paşa çeşmesi’ olarak bilindiğini belirten Güme sakinleri, “Bu anıt neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt. Güme dağında, ceviz ve kestane ağaçlarının içinde bulunan tarihi çeşmemiz nesilledir kullanılıyor. Lezzetli, doğal kaynak suyu yörede herkes tarafından bilindiği için özellikle hafta sonları Tire’den otomobilleriyle buraya gelenler bidonlara doldurdukları suları evlerine taşırlar. Çeşmemizin başına gelenler ne yazık ki ilk değil. Yetkililerden bir an önce çeşmenin aslına uygun şekilde onarılmasını istiyoruz. Benzer saldırıların önüne geçilmesi için güvenlik kameraları kullanılsın” şeklinde konuştular.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276