banner277
banner264

Bozetto Kimya işçileri, fabrika önünde eylem yaptı

Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Bozetto Kimya fabrikasında 4 işçinin işten atılması, 2 işçinin ücretsiz izine çıkarılmasının ardından Lastik-İş Sendikası basın açıklaması yaptı. Fabrikanın önünde toplanan işçiler, işverenin uygulamalarını protesto ettiler.

banner288

Tire’de tekstil kimyasalları alanında faaliyet gösteren Bozetto Kimya fabrikasında sendikal faaliyetler sürdüren, aralarında 22 yıllık çalışanların da bulunduğu 4 işçi çeşitli sebeplerle işten atıldı, 2 işçi de ücretsiz izine çıkarıldı. Fabrika yönetiminin sendikal faaliyetlere girmemeleri konusunda üstlerinde baskı oluşturduğunu söyleyen işçiler bugün fabrika önünde eylem yaptı. Lastik-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Yusuf Ziya Sarı’nın da katıldığı eylemde işçiler haklarını istedi. Organize Sanayi Bölgesi birinci kapıdan yürümeye başlayan işçiler, fabrika önünde toplandı. Buradan işverene seslenen işçiler, haklarını istedi.

“BİZE TERÖRİST MUAMELESİ YAPIYORLAR”

İşten atılan işçilerden, fabrikanın kuruluşundan beri 22 yıl aralıksız çalışan Durmuş Yanık, işverenin kendilerine terörist muamelesi yaptıklarını söyledi. Yanık yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Ben kuruluş aşamasından beri yani 22 yıldır bu fabrikada çalışıyorum. En doğal hakkımız olan, Anayasal hakkımız olan sendikalaşmaya gittik. Yetki belgemizi Çalışma Bakanlığı’ndan aldık ama işveren bunu tepkiyle karşıladı. Şu an içerden benimle birlikte 6 kişi işten atıldı. Mücadelemiz devam edecek. Gerekçe olarak KOD 25’i gösterdiler. Şu an tazminatsız bir şekilde işten atıldık. Bizi açlıkla sınıyorlar. Bize terörist muamelesi yapıyorlar. Kapıdaki güvenliği tembihlemişler. Beni hiçbir şekilde içeri almıyorlar. Telefonlarıma çıkmıyorlar. Hiçbir şekilde hiçbir kimseyle kontak kuramıyorum. Ben neden atıldığımı noter kanalıyla gelen tebligattan öğrendim. Bununla ilgili savunma hazırlayıp fabrikaya geldim. Savunmamı dahi almadılar. Ben bu fabrikanın kuruluşundan beri buradayım. Bize şu an terörist muamelesi yapıyorlar. Biz işçiyiz. Haklıyız. Anayasal hakkımızı kullandık. Başka hiçbir şey yapmadık. Biz terörist değiliz. Vatan haini değiliz. Biz sadece ekmeğimizin peşindeyiz. Sonuna kadar mücadelemiz devam edecek. Arkadaşlarımız dik durduğu sürece inşallah başaracağız”

“İŞÇİLERİ GERİ ALSINLAR, BİZİMLE MASAYA OTURSUN”

Lastik- İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Yusuf Ziya Sarı, fabrika önünde yaptığı basın açıklamasında işten atılan işçileri geri alınmasını, işverenin kendileriyle masaya oturmasını talep etti. İşçilerin 1 yıldır sendikalaşma faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan Yusuf Ziya Sarı, açıklamalarının devamında;

“Bozetto Kimya’da 1 yıldır sürdürülen sendikalaşma faaliyetleri vardı. Yüzde 51 çoğunluğu geçen Mayıs Ayı’nda geçtik. Yetki tespit yazımız da Haziran Ayı’nda geldi. Yetki tespit yazımız geldikten sonra aralarında 16 yıllık 22 yıllık çalışanların da olduğu birçok arkadaşımızı çeşitli sebeplerle işten attılar.

Geri kalan işçilere de ‘Siz de sendikanızdan istifa etmezseniz sizi de onlar gibi açlığa mahkum ederiz. Eğer istifa ederseniz, bunu bize belgelemeniz lazım’ diyerek insanları korkuttular ve 6 işçi kardeşimiz bu korkulara yenik düşerek sendikadan istifa ettiler. Burası İtalyan bir şirket. Burada insanlar gerçekten çok zor şartlar altına çalışıyor. İnsanlar kimyasal maddelerin içinde çalışıyorlar. İş güvenlikleri ve iş sağlıkları ile ilgili şüphelerimiz var. İşçiler bu gidişe dur demek için, biraz daha haklarına fazla sahip olsunlar diye örgütlenmeye gittiler. Bizim eylemlerimiz devam edecek. Buradan işveren sesleniyorum. Eğer işveren işten attığı işçileri geri alırsa, eğer işveren bizimle masaya oturursa biz işverenin halinden anlamayacak sendika değiliz. Bu sendika Türkiye’nin en büyük özel şirketlerinde örgütlü olan ve 72 yıllık bir sendikadır.  Bizim derdimiz asla işverenle kavga etmek değildir. Amacımız asla işverenin kazancının önüne geçmek değildir. Biz sadece işverenin kazandığı hakların pastasından işçiye hak ettiği ölçüde bir ücret talep ediyoruz hak talep ediyoruz. Hatamız kusurumuz var ise biz işverenden özür dilemesini de biliriz. Yeter ki usulsüzce işten attığı işçileri geri alıp sendikamızla masaya otursunlar. Her şeyin çok daha iyi olacağını kendileri de göreceklerdir.

LASTİK-İŞ SENDİKASI BASIN AÇIKLAMASI

“Sevgili Bozzetto Kimya çalışanları.

Hepinizi dayanışma duygularımla selamlıyorum. Yıllardır Bozzetto Kimya çalışanları bu fabrikada emek vermiş,  fabrikayı büyütmüş, işverene para kazandırmıştır. İşçilerin en temel haklarını tanımayarak saldırıya geçen ve iş yerine korku yayan işvereni bu tutumunu protesto ediyor ve bir an evvel bu baskıların sona erdirilmesi için çağrı yapıyoruz.  Bozzetto Yöneticileri başta olmak üzere ve işçi arkadaşlarına ihanet eden işveren yanlısı işçiler aynı tutumlarını sürdürürlerse bunların karşısında sesiz kalmayacağımızı da kamuoyuna açıklamak istiyoruz. İşçilerin üzerindeki baskılara son vermezler ise yaşanacak tüm olumsuzlukların sorumlusu işveren ve işçilerin üzerine saldığı kişiler olacaktır.

Sevgili Bozzetto Kimya çalışanları, sizler hiçbir suç işlemiyor,  yalnızca Anayasa'da ve yasalarda bizlere tanınmış olan sendikalaşma hakkınızı kullanıyorsunuz. Bu onurlu mücadeleyi sonuna kadar sürdürecek ve sendikalaşma hakkımızı kazanacağız. Yasal haklarımıza ve toplu sözleşme hakkımıza kavuşmamızı kimse engellemeyecektir.

Buradan son defa Bozetto Kimya Yönetimini yasalara uygun davranmaya ve işçilerin üzerindeki baskıyı sona erdirerek sendikalaşma hakkını tanımaya davet ediyoruz.  Bozzetto Kimya ‘da Anayasal hak ve özgürĺüklerimize kavuşana kadar büyük bir inanç ve dayanışma içerisinde mücadelemize devam edeceğiz. Hiçbir güç Bozzetto Kimya çalışanlarının birlik ve dayanışmasını ortadan kaldırmayacaktır.

Yaşasın Bozzetto Kimya işçilerinin onurlu mücadelesi.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274