banner277
banner264

Böyle tezgah görülmedi

Tire Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından Salı Pazarında yapılan kontrollerde içerisinde çeşitli katkı maddeleri bulunan 150 Kg. zeytinyağı ele geçirildi.

banner288

Ergün ÇELİK

Olay geçtiğimiz Salı Günü Fevzipaşa Caddesi üzerinde bulunan Kadın Sığınma Evi önünde meydana geldi. Tire Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Salı Pazarı’nda rutin kontrollerini sürdürürken etiketsiz zeytinyağı satmaya çalışan şüpheli bir kişiye rastladı. Bir süre şüpheli şahısı takip eden zabıta ekipleri harekete geçti ve köylü görünümlü bir kadını elindeki zeytinyağlarıyla birlikte durdurdu. Köylü görünümlü kadın, her ne kadar zeytinyağlarının kendi üretimi olduğunu söylese de, şüpheli durum zabıta ekiplerinin dikkatinden kaçmadı. Zabıta ekipleri, zeytinyağı tezgahının tahmin ettiklerinden büyük olduğunu anlayınca polise haber verdi. Olay yerine kısa sürede intikal eden polis ile birlikte çalışma yürüten zabıtalar, zeytinyağı dolandırıcılığı yapan şebekeyi kısa sürede çökertti.

 

TEZGAH BÖYLE İŞLİYOR

Ekipler yaptıkları incelemenin ardından zeytinyağı tezgahının işleyiş şeklini en ince ayrıntısına kadar çözdü. Şehir dışından gelen ve kimliği açıklanmayan bir kişi, iddiaya göre yanında bulunan köylü görünümlü ve yaşlı olan bir kadına 5 litrelik bidonlar haline birer adet zeytinyağı veriyor.  Köylü görünümlü kadın, pazarın içinde herhangi bir köşede küçük bir tazgah açıp zeytinyağlarını Tire’nin köylüsüymüş gibi satıyor. Pazarı gezen vatandaşlar ise Hem köylü kazansın, hem de doğal zeytinyağı olsun diye bu kadından alışveriş yapıyor. Böylelikle içinde çeşitli katkı maddeleri bulunan zeytinyağları evlere giriyor.

 

150 KG ZEYTİNYAĞINA EL KONULDU

Olayın ardından etiketi bulunmayan 150 kg zeytinyağına zabıta ekipleri tarafından el konuldu. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri yağlardan çeşitli ölçülerde numuneler alarak detaylı inceleme için İzmir’de bulunan özel labaratuvara gönderdi.


SONUÇLAR TAHMİN EDİLDİĞİ GİBİ ÇIKTI

Labaratuardan gelen sonuçlar yanıltmadı. Numune olarak alınan Zeytinyağı’nın içinden maliyeti düşük olan çeşitli katkı maddeleri çıktı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 05:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274