banner277
banner264

Tireli sporculardan Bocce başarısı

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu 2015 yılı faaliyet programında yer alan Bocce Türkiye Şampiyonası sona erdi.

banner288
Tireli sporculardan Bocce başarısı
banner291

 20-22 Kasım tarihlerinde Antalya da Kemer’e bağlı, Kiriş Tatil Köyü’nde, Limra Otel de gerçekleştirilen Bocce Türkiye Şampiyonası’na 140 kulüp rekor katılım sağladı.

TİRELİ ÖZEL SPORCULAR YİNE YARIŞTILAR
                  Tire Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencilerinden Ahmet ÇAKIR ve Halil SESLİ, Efe Zihinsel Bedensel ve İşitme Engellileri Spor Kulübü adına yarıştılar. Yarışmalara A katagorisinde 2.gurupta 6 takımla mücadele eden temsilcilerimiz aldıkları 5 galibiyet ve 1 malubiyetle gurubu 2. Bitirerek Türkiye de ilk 16 takım arasına kalmayı başardılar.

5 YILDIZLI TATİL KÖYÜ’NDE 2 GÜNLÜK TATİL
                   Sporcular 2 gece 3 gün kaldıkları Limra Otel’de doyasıya tatil yaptılar.Organizasyona katılan veliler ve kulüpler böylesine güzel bir konaklama ve ikram sebebiyle özellikle TÖSSFED Başkanı Birol Aydın’a ve emeği geçen tüm yetkillere teşekkür ettiler. 

BOCCE NEDİR?
Bocce, bir spor dalı. Bu sporun kökeninin Anadolu'ya dayandığı ve MÖ 5000 yıllarında oynandığı tahmin edilmektedir. İlk çıktığı yıllarda cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan oyun, günümüzde tamamen yuvarlak ve sentetik malzemelerden yapılmış toplarla oynanmaktadır. Bugünkü şekliyle, ilk kez Romalılar tarafından oynanmış ve "bocce" adını da Romalılardan almıştır. En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Türkiye bocce ile 1991 yılında tanışmış, 2005 yılında "Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu"nun kurulmasıyla bilinen spor kimliğine kavuşmuştur.

Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276