banner277
banner264

Görkem Çolak: “Bu, hepimizin utancıdır”

Özgecan Arslan’ın, vahşice öldürülmesinin 2. Yıldönümünde, CHP Tire Gençlik Kolları Başkanı Görkem Çolak, basın açıklaması yaptı. Çolak, “Bu hepimizin utancıdır.” Dedi.

banner288
Görkem Çolak: “Bu, hepimizin utancıdır”
banner291

 

Ercan ÇELİK

 

Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçti. Kadın örgütlerine göre o günden bu yana yaklaşık 700 kadın daha cinayete kurban gitti. 'Özgecan Yasası' olarak bilinen kanun teklifi ise Meclis raflarında beklemede. Türkiye'yi ayağa kaldıran cinayetin üzerinden tam iki yıl geçti. 11 Şubat 2015 tarihinde 19 yaşındaki Özgecan, bindiği minübüsün şoförünün tecavüz girişimine direndiği için hunharca katledilmişti.

Bu kahreden olayın 2. Yıl dönümünde HaberTire’ye konuşan CHP Tire Gençlik Kolları Başkanı Görkem Çolak, “1 yıl önce bu haberi ilk duyduğumda kanım donmuştu. Olayın hemen ardından arkadaşlarımla beraber bir basın açıklaması düzenleyip, bu kan donduran, bir erkeği kendinden, erkekliğinden utandıran olayla ilgili tepkimizi ortaya koymuştuk. Ama maalesef o günden bu güne bakıldığında, kadına şiddet ve kadın cinayetlerinde Türkiye bir adım bile atabilmiş değildir. Bu sorunun siyaset üstü olduğunu söyleyenlerle aynı fikirde değilim. Bu sorun tam da siyasi ve ülke idaresi ile ilgilidir. Kadın cinayetlerinin yoğun yaşandığı ülkelere bakıldığında maalesef hepsi eğitim seviyesi düşük, kadın hak ve özgürlüklerinin kısıtlı olduğu, kadını sosyal yaşamdan koparan, çalışma ortamlarında onlara yer vermeyen ülkelerdir. İstatistiklere baktığımızda Türkiye’yi bu ülkeler sıralamasında görmek hepimizin utancıdır.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274