banner277
banner264

CHP Kadın Kolları: ‘Kadına şiddet Politiktir’

CHP Tire Kadın Kolları Başkanlığı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

banner288
CHP Kadın Kolları: ‘Kadına şiddet Politiktir’
banner291

Cumhuriyet Halk Partisi Tire Kadın Kolları Başkanı Zehra Dibekçi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bundan tam 60 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan ve tarihe Kelebekler olarak geçen üç kız kardeş; Mirabel kardeşler, ülkedeki diktatörlüğe karşı direndiler. Hapsedildiler, tutuklandılar, ağır işkencelere maruz kaldılar. Var güçleriyle 30 yıldır süren diktatörlüğe meydan okudular. 25 Kasım tarihinde iktidar güçleri tarafından tecavüz edilerek öldürüldüler. Cansız bedenleri bir uçurumun dibinde bulundu. Kadınların baskıya karşı mücadelesini, Mirabel kardeşleri yok ederek sindireceğini sanan diktatör, onların katliamının ardından patlayan ve ülkeyi saran öfke seli ile devrildi. Mirabel Kardeşler, her 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü oldular. Bütün dünyada kadınlar, bu üç kız kardeşten aldığı mücadele bayrağını daha da ileri taşımanın inancı ve dayanışması içinde CEDAW’dan, İstanbul Sözleşmesi’ne kadar önemli uluslararası anlaşmaların hayata geçirilmesini sağladı. Bu yıl 25 Kasım’ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları “fıtrat ve kader” arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. ‘’Kadına yönelik şiddet politiktir’’ diye haykırmayı sürdüreceğiz. Bizler Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun! Eşitlikle ve sevgiyle.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zorlu
Zorlu - 1 ay Önce

6284 Sayılı Delilsiz Beyan diğer adıyla iftira yasası nedeniyle yapılan istatistiklere göre ülkemizde kadın cinayetleri neredeyse ikiye katlamıştır. Derhal İstanbul sözleşmesinden vazgeçilmeli ve dolayısıyla 6284 Sayılı iftira yasası yürürlükten kaldırılmalıdır. Bunu neden mi söylüyorum bütün kadınlar aynı değil bu yasanın ticaretini yapan iftira devamında şantaj ve bu yasayla tehdit ederek geçimini sağlayan hafif meşrep o kadar çok kadın var ki, iftiraya uğrayan erkek bu yüz karasıyla ceza evine girip, toplumun önüne çıkacağıma öldürür cinayetten yatarım diye böyle hafif meşrep kadınları katlediyor, sonra bütün basın, feminist kuruluşlar ve kamoyu KADIN CİNAYETİ diye olayın altını açmadan ortalığı ayağa kaldırılıyor. Bu ülkede yılda kaç erkek kaç kadın öldürülüyor bi bunun rakamlarını bakalım. hiç bir basın kadın tarafından öldürülen erkekleri ERKEK CİNAYETİ diye niye vermiyor? Bu sözleşme ve bu sözleşmeye dayanarak çıkaltılan 6284 sayılı yasa Ailenin altına konulmuş bir dinamittir. Aile biterse Toplum biter. Bu sözleşmeyi destekleyen kuruluşları kimlerin fonladığını bakarsanız ne demek istediğimi daha net anlarsınız. kalın sağlıcakla... Alt yapısı bozuk olmayan Ailelerde ne erkek nede kadın öldürülmez. Ailenin alt yapısı bozulmakta ve bunun sonucu cinayete kadar varmaktadır. Bu toplumda hiç bir erkek go......ğu kabul etmaz.

SIRADAKİ HABER

banner274