banner277
banner264

Başkan Halil Başer anız yangınlarına karşı uyardı

Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, hasat dönemi sonrası artan anız yangını riski konusunda Kütahya’nın en verimli topraklarına sahip olan Çavdarhisarlı çiftçilere uyarılarda bulundu.Son bir ayda 3 ilçede çıkan anız yangınlarının...

banner288
Başkan Halil Başer anız yangınlarına karşı uyardı
banner291

Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, hasat dönemi sonrası artan anız yangını riski konusunda Kütahya’nın en verimli topraklarına sahip olan Çavdarhisarlı çiftçilere uyarılarda bulundu.

Son bir ayda 3 ilçede çıkan anız yangınlarının ormana sıçradığını belirten Başkan Başer, ’’Ülkemizde 1993 yılından beri anız yakılması yasaklandı. Anız yangınları toprakta kalan kök ve sapların yanı sıra, toprağın bütün enerjisini barındıran, besin elementlerini, suyu tutan, verimi sağlayan organik maddeleri de yakmaktadır. Kaybedilen organik maddeyi telafi etmek için bir sonraki yıl üretici daha fazla gübreleme yapmak zorunda kalmaktadır. Dünyada tarım arazilerinin verimliliğini artırmak için çeşitli çalışmalar yapılırken, ülkemizde arazi sahipleri tarafından anızlar yakılmak suretiyle toprak yapısının bozulmasına, verimsizleşmesine neden olunmaktadır’’ dedi.

Başer, tarla sahipleri tarafından anız yangınını önlemek için tüm tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275