banner277
banner264

Yalınayak Hamamı restorasyonu tamamlandı

Kesme taş, moloz taş ve tuğladan, dikdörtgen planlı olarak yapılma-sı, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık olarak 3 ayrı bölümden meydana gelmesiyle diğer hamamlara göre farklı bir yapıya sahip olan üzeri pandantifli kubbelerle örtülmüş Yalınayak Hamamı'nın restorasyonu tamamlandı.

banner288
Yalınayak Hamamı restorasyonu tamamlandı
banner291

            Yarısı Tire Belediyesi'ne, yarısı ise Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait Yalınayak Hamamı'nda restorasyon, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait pay 49 yıllığına kiralanarak yaklaşık 2 yıl önce başladı. Öncelikle enkaz temizliği yapı-lan hamamda neredeyse tamamı harap halde olan çatı yalıtılarak onarıldı ve aslına uygun olarak yeniden yapıldı. Döşemeleri iyi durumda olduğu için korunan hamamın cehennemlik diye tabir edilen, dumanın içinde dolaştığı eski hamam sistemi olan kanallar tamamen temizlendi. Dışarıda bulunan büyük kazanı yenilenen yapı aslına uygun olarak hamam haline getirildi.  Son olarak da hamama bitişik halde bulunan iki adet bina kamulaştırılarak yapının çevresi de temizlenmiş oldu.

Restorasyon başladığı andan bu yana aslına uygun olarak devam eden çalışmalar tamamlanarak Yalınayak Hamamı her şeyiyle kullanıma hazır hale getirildi, Tire'ye kazandırıldı.

            Biten restorasyon çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ''Tire, tarihin her kesimine ev sahipliği yapmış, tarihin her döneminde yer almış bir ilçe. Geçmişten günümüze kadar ayak-ta durabilen bütün eserlerin restorasyon çalışmaları için Valiliğe en fazla proje gönderen ve bu projeleri onaylanan ilçelerin en başında geliyoruz.

            Çalışmalarımıza destekleri nedeniyle eski valimiz Sayın Mustafa Toprak'a ve Valimiz Sayın Erol Ayyıldız'a çok teşekkür ediyorum. 715 gün önce başlayan restorasyon çalışmalarımızı tamamladık ve Tire'de bir tarihi yapıyı daha ayağa kaldırdık. Yaklaşık 1.6 milyon TL'ye mal olan restorasyon çalışmaları sonunda hamamımız aslına uygun olarak baştan aşağıya yenilendi, hazır hale getirildi. Ata yadigârı bu eserlerimizi gelecek nesillere taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. İlçemize hayırlı uğurlu olsun'' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276