banner277
banner264

Tire’de define bulundu

Tire’de, tarihi handa bulunan define heyecan yarattı.

banner288

 Tire’de, tarihi handa bulunan define heyecan yarattı. İlçedeki en önemli Osmanlı yapılarından tarihi Kutu Han’ın restorasyonu sırasında işçilerin toprak çömlek kap içinde duvara gizlenmiş şekilde bulduğu toplam 790 altın ile 226 adet gümüş para Tire Müzesi’nde koruma altına alındı.


Ergün ÇELİK


Bulunan paraların hukuksal durumu ise kargaşa yarattı. Han’ın 60’a yakın yasal mirasçısı ile restorasyondan sorumlu Tire Belediyesi defineden pay alabilmek için hukukçularını harekete geçirdi. İddiaya göre, Vakıflar, İzmir Valiliği ve Tire Belediyesi’nin ortak yürüttüğü restorasyon çalışmaları sırasında kazı yapan işçiler bir duvara gizlenmiş şekilde topraktan yapılmış çömlek kap buldu.

Şantiye alanında bulunan sorumlu amirlerine haber veren işçiler heyecanla çömleğin kapağını açtıklarında bol miktarda altın ve gümüş paralarla karşılaştı. Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, aynı gün İzmir Valisi Mustafa Toprak’ı arayarak, bilgilendirdi. 9 imzalı tutanakla Müze Müdürlüğü’ne teslim edilen toplam bin 16 parçadan oluşan definenin yapılan tasnifinin ardından bir kısmının altından basılmış Fransız Frangı ile Osmanlı gümüş paraları olduğu anlaşıldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak incelemenin adından definenin maddi tutarının ortaya çıkacağı ancak bulunan paraların antika değerinin maddi değerinin çok üzerinde olduğu öne sürüldü.

İlçede büyük yankı uyandıran define, kısa sürede kulaktan kulağa yayılarak, Tirelilerin bir numaralı gündem konusu oldu. Meraklı vatandaşlar, bulunan definenin Tire Müzesi’nde sergilenmesini istedi. Mevzuat gereği, Hicri takvime göre 1255 yılından önce bulunan definelerden vatandaşların hak iddia edemediği bildirildi. Kaçak define avcılarının harekete geçmesinden endişe Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, ilçedeki tarihi yapılarda definecilerin girişebileceği herhangi bir talana karşı gerekli önlemlerin titizlikle alındığını ifade etti.

Söz konusu hanın, gerçekleştirilen protokolle 29 yıllığına Tire Belediyesi’nin hak sahipliğinde olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, “Hukukçularımız mevzuatı inceliyor. Yönetmelik ne diyorsa o olacak. Eğer bize de hak düşerse elbette hakkımız alacağız. Benim bildiğim kadarıyla bulunan definelerden son 6 Osmanlı padişahından öncesine ait olanlar tamamen devletin oluyor, diğerlerinden ise hak talep edilebiliyor. Söz konusu definenin zamanında Rum veya Musevi bir vatandaş tarafından saklandığı kanısındayım. Uzmanların vereceği kararı bekliyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274