banner277
banner264

Sosyal Bilimler Lisesi’nde ecdada vefa örneği

Unutturulmuş Destansı Zafer'in 100. Yılı Tire Sosyal Bilimler Lisesi tarafından hazırlanan programla kutlandı. Hafta boyu yapılan etkinliklerle Osmanlı Devleti'nin Çanakkale Zaferinden sonraki en büyük destanı olan KUT’ÜL AMMARE Zaferi Tire kamu oyuna yeniden hatırlatıldı.

banner288
Sosyal Bilimler Lisesi’nde ecdada vefa örneği
banner291

                

Etkinlikler kapsamında Tire Belediyesi hizmet binası önünde Tire Halk Eğitim Merkezi  Mehter Takımı tarafından mehteran konseri düzenlendi. Halkın ve konferansa katılacak öğrencilerin büyük ilgisi eşliğinde yapılan gösteriyi yüzlerce kişi izledi. 

                Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan UYANIK ve Ali ÖZÇELİK tarafından Tire Belediyesi Kültür Salonunda Tire’deki  lise öğrencileri ve öğretmenlerine konferans verildi. Konferans kapsamında KUT ZAFERİ'NİN Türk tarihindeki yeri ve önemi ile bu zaferin 1952 yılında NATO'ya giriş sürecimizde İngiliz baskısıyla nasıl bizlere unutturulduğu konularında bilgi aktarımı yapıldı. Konferanstan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet ERKUT ve Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Kemal AKIL tarafından konferans katılımcılarına plaket verildi.

                Sosyal Bilimler Lisesi'nin “KUT  ZAFERİ” ile ilgili hazırlamış olduğu tanıtım CD’si Tire’deki tüm okullara, öğrencilere gösterilmek üzere dağıtıldı. 

                Ayrıca İlçe Müftülüğü ile yapılan işbirliği sonucunda zaferin 100. yıl dönümüne denk gelen 29 Nisan 2016 Cuma günü Tire’deki tüm camilerde Cuma Hutbesinde KUT ZAFERİ ile ilgili bilgilendirme yapılıp Şehitlerimiz için Fatiha okutulacak.

KUT ZAFERİ ayrıca Sosyal Bilimler Lisesi'nde hazırlanan çeşitli afiş ve panolarla öğrencilere hatırlatıldı. 

 

UNUTULAN SAVAŞ, UNUTTURULAN ZAFER:  KUT’ÜL AMMARE

                Kut'ül Ammare Kuşatması : (7 Aralık 1915 - 29 Nisan 1916), İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri. 1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. Dicle Nehri kıyısında Kut'ül Ammare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla bitti.

IRAK CEPHESİ’NİN AÇILMASI 

I. Dünya Savaşının başlaması ile birlikte İngiltere Mezopotamya’da sömürgeler elde edebilmek, bölgedeki Alman nüfuzunu engellemek ve Hindistan’ın güvenliğini sağlayabilmek için Irak harekâtını başlattı.

         İngiltere, Bahreyn adalarında topladığı Hintli ve İngilizlerden müteşekkil Irak Sefer Kuvvetleri’yle 22 Kasım 1914’te Basra’yı işgal etti. İngiliz kuvvetlerin saldırısıyla, yaklaşık dört yüz yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan Irak’ta planlı bir şekilde ilerlemeye başlayan İngiliz-Hint birliklerini durdurmak için 20 Aralık 1914 tarihinde Yüzbaşı Süleyman Askeri Bey görevlendirildi. Yeterli miktarda askerin bulunmadığı cephede, yerli Arap milislerle örgütlenmeye çalışan Süleyman Askeri Bey,  12 Nisan 1915 tarihinde Basra’ya yapılan Şuaybe hücumunda mağlup olup yaralanınca Kut ‘ül Ammare’ye çekildi, intihar etti.

           İngiliz General Townshend 29 Eylül 1915’de Kut’ül Ammare’ye girdi. Bunun üzerine Türk birlikleri Bağdat’ın güneyindeki Selman-ı Pak bölgesine çekildiler.

KUTÜ’L-AMMARE ZAFERİ (29 NİSAN 1916)

Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu'nun komutanlığına atanarak 5 Aralık'ta Bağdat'a varan Mareşal Colmar Goltz Paşa'nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Albay) 'Sakallı' Nurettin Bey'in birlikleri 7 Aralık'ta Kut'u kuşattı.

          General Townshend  Kutü’l-Ammare’ye kapanarak burayı bir kale gibi savunmaya karar vermiştir. Irak Ordusu Komutanlığı, 8 Aralık 1915 tarihinde General Townshend’e gönderdiği mesajda, direnmemesi ve Türk kuvvetlerine teslim olması çağrısında bulunmuş, ancak Townshend’dan olumsuz cevap gelmesi üzerine 14 Aralık 1915 tarihinde birliklerine taarruz emrini vermiştir

      19 Nisan1916'da 6. Ordu Komutanı Mareşal Von der Goltz Paşa, Bağdat'ta bulunan karargâhında tifüsten ölünce, yerine MirlivaHalil Paşa (Kut) getirildi.

            İngilizler, Kutü’l-Ammare’de mahsur kalan General Townshend’i kurtarmak için pek çok girişimde bulunmuşlar, ancak sonuç alamamışlardır. Bu başarısız girişimler üzerine İngiliz Kolordu Komutanı bütün ümidini kaybetmiştir. Bundan sonra Türk makamlarıyla yapılan görüşmelerde teslim şartlarının müzakeresine başlanmış ve General Townshend, 29 Nisan 1916 tarihinde teslim olmuştur.

29 Nisan1916 Townshend birlikleri Kut'ta yaşanan açlıktan dolayı 13 general, 481 subay ve 13.300 er ile birlikte Osmanlı Kuvvetleri'ne teslim oldu.

    Halil Paşa, Kutü'l-Ammare zaferinden sonra 6. Ordu'ya yayınladığı mesajda şöyle dedi:

"Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut'u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut'ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz.

Bu güne Kut Bayramı adını veriyorum."

KUT’ÜL AMMARE SAVAŞI’NIN SONUÇLARI

       İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri, 23.000 ölü ve yaralı, Osmanlı kuvvetleri 10.000 şehit ve yaralı vermiş, 13.300 (bazı kaynaklara göre 18.000) İngiliz askeri esir alınmıştır. Ancak bu çaba yeterli olmamış ve sonucu değiştirmemiştir. Halil Paşa Kut'ül Ammare zaferine istinaden Kut soyadını almıştır. Bu çarpışmalarda ölenler için kasabada Kut Türk Şehitliği yapılmıştır.

        İngilizler önemli kayıplar vermiş olsalar da Çanakkale ve Kut’ül-Ammare’de yitirdikleri itibarlarını geri kazanmak için Bağdat’ı ele geçirme fikirlerinden vazgeçmediler. Osmanlının Kut’ül-Ammare zaferi İngiltere’nin planlarını sekteye uğratsa da savaşın genel gidişatını değiştirmeye yetmedi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275