banner277
banner264

Hamdullah Köseoğlu, hayatını kaybetti

Tire’de yaşayan tanınmış Edebiyatçı Hamdullah Köseoğlu, hayatını kaybetti.

banner288
Hamdullah Köseoğlu, hayatını kaybetti
banner291


 

Ercan ÇELİK

50’den fazla kitabıyla Türkiye çapında tanınan Yazar Hamdullah Köseoğlu (77), uzun süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Edebiyat ve eğitim dünyasını sarsan vefat haberi, bugün akşam saatlerinde geldi.

Tire Lisesi’nde uzun süre öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan ve Tire’de yaşayan Hamdullah Köseoğlu’nun mide rahatsızlığı sebebiyle İzmir’de tedavi gördüğü öğrenildi. Hastanede hayatını kaybeden Köseoğlu’nun cenazesi, Tire Asri Kabristanlığı’na defnedilecek.

1945 Kars doğumlu Hamdullah Köseoğlu, Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünü bitirdi. İlk öyküsü Varlık Yıllığı’nda çıktı. 1981 yılında Kırık Testi, Gül Açar Yüreğimde; 1984 yılında Kara Bir Gecede adlı kitapları yayımlandı.

Uzun bir süre yazmaya ara verdikten sonra, 1997 yılında Saksı ile Çekirdek,  Aynalı Geyik,  1998 yılında Canı Sıkılan Kitap,  Kar Çiçekleri , 1999 yılında Çocukluğum Hoşça Kal, Barış Koyağı , Sevgi ile Barış, Okuma Sevgisi; Yiğit’in Arkadaşları; 2000 yılında, Uzak Yaz, Kardelen, Trenler Nereye Gider; Başı Bulutlu Uçurtma; 2001 yılında, Ne Bu Sevda Olaydı / Ne De Bu Ayrılıklar, Mavi Balık, Akıllı Kalem; 2002 yılında, Dağ Masalı, Uçan Çocuklar, Ay Dede, Güneş Ana, Yıldız Kardeş, Caner’in Kedisi, Kar Kuşları, Çöl Çiçeği, Az Gittim Uz Gittim, Elimi Bırakma Anne, Küçük Ressam, Yazarına Direnen Öyküler, Yayla Çiçeği; 2004 yılında Çocuk ve Leylek, Mavi Irmak adlı kitapları yayımlandı.

Ömer Seyfettin, Gezginler Kulübü, Samim Kocagöz, Ümit Kaftancıoğlu öykü ödüllerini aldı. 1997 yılında emekli oldu. Evli ve 2 çocuk sahibi Köseoğlu, uzun süredir Tire’de yaşıyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275