banner277
banner264

Balım Sultan Türbesi, restore edilecek

Tire’deki kadim Türk-İslam eseri Balım Sultan Türbesi, Tire Belediyesi’nin girişimiyle restore ediliyor. Sözleşme imzalandı.

banner288
Balım Sultan Türbesi, restore edilecek
banner291


Tire Hisarlık Mahallesi yakınlarında bulunan ve bölgenin en eski Türk-İslam eserlerinden olan Balım Sultan Türbesi, ilgisizlikten viraneye dönerken 2016 yılında define avcılarının hedefi haline gelmiş ve mezarlara zarar verilmişti. Türbenin bakımsız ve perişan haline seyirci kalmayan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, konuyu geçtiğimiz aylarda Tire’ye gelen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e iletmiş ve restorasyonunu talep etmişti. Türbe hakkında bilgiler alan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger burasının yapılması talimatını verdi.

VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ VE TİRE BELEDİYESİ ORTAKLAŞA YAPACAK

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in talimatının ardından harekete geçen Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Tire Belediyesi ile protokol yaparak restorasyon sözleşmesini imzaladı. Sözleşmeye göre işin yapım bedelinin yüzde 60’ını Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yüzde 40’ını Tire Belediyesi karşılayacak. Protokol kapsamında hasar gören duvarlar restore edilecek, içerideki kitabe ve taşlar özel silme teknikleri ile temizlenecek. Çevre duvarları ile türbenin korunması sağlanacak ve ziyaretçilere özel yürüyüş yolları ile peyzaj düzenlemesi yapılacak.

BELEDİYE MECLİSİNDEN BAŞKAN DURAN’A TEŞEKKÜR

Geçtiğimiz gün Tire Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısının dilek temenniler kısmında söz alan Tire Belediyesi CHP meclis üyesi Halil Çulhaoğlu Balım Sultan Türbesi’nin restore edilecek olmasından dolayı Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’a teşekkür ederek şunları söyledi: “ Tire’de tarihi eserlere karşı olan hassasiyetinizi yakından takip ediyoruz. Balım Sultan Türbesi’nin yeniden restore edilecek olması gerçekten çok sevindirici. Burası çok önemli bir Bektaşi Türbesi. İlçe turizmi açısından son derece önemli. Emekleriniz için CHP grubu adına sizlere teşekkür ediyorum.’’

TARİHİMİZİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK BİRİNCİ VAZİFEMİZ

Balım Sultan Türbesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran: “Ecdat yadigârı eserleri koruyup kollamak öncelikli vazifelerimiz arasında. Balım Sultan Türbesi ile ilgili olarak Sayın Valimizi ziyaretimizde ve Valimizin Tire ziyaretlerinde konuyu gündeme taşıdık. Sağ olsunlar bu isteğimizi geri çevirmediler. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile birlikte bu tarihi değeri ayağa kaldıracağız. Hedefimiz atalarımızın bizlere emanet ettiği değerleri koruyarak gelecek nesillere aktarmak.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274