banner277
banner264

Tire’de 5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü’nden Tire Adliyesi’nde bir araya gelen avukatlar, ziyaretleri kabul ettiler. Baro Temsilcisi Avukat Sami Görüşük, tüm avukatların gününü kutladı.

banner288
Tire’de 5 Nisan Avukatlar Günü
banner291

Ercan ÇELİK

Cumhuriyetin ilanından sonra ilk kez geniş bir katılımla 3 Ocak 1934 tarihinde İzmir'de “Türkiye Avukatlar Birliği” toplantısı yapıldı ve bu toplantıda 5 Nisan, “Avukatlar Günü” olarak kabul edildi. Her yıl  5 Nisan tarihinde kutlanan Avukatlar Günü, Tire’de kutlandı.

Tire’de faaliyet gösteren avukatlar, Tire Adliyesi’nde bir araya geldiler. Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ve Ak Parti Tire İlçe Başkanı Mert Falakalı avukatları ziyaret ederek çiçek takdim etti.

GÖRÜŞÜK: “MESLEKTAŞLARIMIN GÜNÜNÜ KUTLARIM”

5 Nisan Avukatlar Günü ile ilgili mesaj yayınlayan İzmir Barosu Tire İlçe Temsilcisi Sami Görüşük, “Birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında, hakların korunmasında, hukukun üstünlüğünün var olmasında yılmadan çaba gösteren, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin devamının güvencesi olan meslektaşlarımın Avukatlar Gününü kutlarım.” dedi.

 “MESLEĞİMİZ TEHDİT ALTINDA”

Öte yandan 5 Nisan Avukatlar Günü’nde Türkiye Barolar Birliği’yle ortak açıklama yapan İzmir Barosu, “Mesleğimiz tehdit altında! 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutla(ya)mıyoruz!” dedi.  Baro tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

YARGIYA GÜVEN HUKUKA İNANÇ ZAYIFLADI

“Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanamaması; yargıya güven ve hukuka inancı azaltırken, avukatlık mesleğinin itibarını zayıflattı. Yargı Bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunacağız. Avukatlık mesleğinin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz.”

ŞİDDET CAN ALAN HALE GELDİ

“Avukata yönelik şiddet mesleğimizi icra ettiğimiz mekanların sınırlarını aşarak, meslek grubumuzu hedef haline getiren ve can alan, ülke çapına yayılmış bir şiddet türü haline geldi.  Avukata yönelik şiddeti ne olursa olsun durduracağız. Meslektaşlarımızı ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddet karşısında yalnız bırakmayacağız. “

AVUKATLIK ÜCRETLERİ

“Avukatlık ücretleri insan onuruna yaraşır şekilde, avukatın sarf ettiği emeği ve üstlendiği sorumluluğu karşılamıyor. Ücret tarifelerinde olması gereken artışları; ödemelerin zamanında yapılmasını sağlayacağız.“

KAMU AVUKATLARINA MOBBİNG

“Kamu avukatları ek gösterge, mobbing ve mesleki bağımsızlıklarının korunması sorunu hala çözülemedi. Baroları kamu avukatlarının meslek örgütü haline getirecek, sorunlarını çözeceğiz.

MESLEKİ NİTELİKSİZLEŞTİRMENİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

“Hukuk Fakültesi kontenjan ve sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden ve barolara danışılmadan artırılması, avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Üniversite giriş sınavında hukuk fakültesi barajının yükseltilmesini sağlayarak meslekteki niteliksizleşmenin önüne geçeceğiz.”

ÜCRETLER VE ÖZLÜK HAKLARI

Bağlı çalışan avukatların ücret ve özlük hakları kanuni bir statüye; Stajyer Avukatlar eşit nitelikteki diğer hukuk mesleklerinin stajyerleri ile eşit koşullara sahip değil. Bağlı çalışan avukatların emek mücadelesini sahipleneceğiz. Stajyer Avukatların önündeki kamuni engellerin kaldırılmasını sağlayacağız.

ADALETE ERİŞİM ÖNÜNDEKİ ENGELLER

“Adalete erişim önünde avukatlar ve yurttaşlar için ekonomiye, mekana ve zamana dayalı engeller bulunuyor. Adalete erişimin önündeki engelleri kaldırmak için yetkili makamlarla kurulacak kesintisiz işbirliğimle çözümleri birlikte hayata geçireceğiz.

MESLEK ÖRGÜTLERİMİZ BÖLÜNDÜ

Çoklu Baro Kanunu ile meslek örgütlerimiz bölündü. Barolarımızı birleştireceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274