banner277
banner264

Tarihi caminin dibindeki manzara dehşete düşürdü

Tire’de tarihi caminin hemen dibinde İZSU tarafından yapılan sondaj çalışması sonucu ortaya çıkan manzara, çevre sakinlerini dehşete düşürdü. Mahalle muhtarı, çalışmanın derhal durdurulmasını istedi.

banner288

Tire Duatepe Mahallesi sınırlarında bulunan  tarihi Hafsa Hatun Camisinin hemen dibinde İZSU Yatırım İnşaat Daire Başkanlığı tarafından başlatılan sondaj çalışmasına vatandaşlar tepki gösterdi. Tarihi 1300’lü yıllara dayanan,  Yıldırım Bayazıt’ın eşi Hafsa Hatun tarafından yapılan ve Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan tescilli eserin hemen yanında başlatılan sondaj çalışması sonuncu mahalle muhtarı isyan etti. Yapılan sondaj çalışmasında kazılan atıkların cami duvarı kenarına yıkılması da tarihe saygısızlık olarak nitelendirildi.

Yapılan çalışmayı, “tarihe saygısızlık” olarak niteleyen Duatepe Mahale Muhtarı Muharrem Ötegen “ Burası tescilli eser. Anıtlar Kurulu’ndan izin alınmadan burada çivi bile çakılamaz. Ben mahalle muhtarıyım ve hiçbir şeyden haberim yok. Bir gece gelip ansızın çalışmaya başladılar. Şimdi yer sarsıntısı ile bu minare yıkılsa bunun hesabını kim verecek. Bu eser Yıldırım Bayazıd zamanından bu yana korunmuş bir eser böyle bir eserin yanıbaşında sondaj yapıp enkazlarıda cami duvarının kenarına yığmak saygısızlıktır. Derhal bu çalışma durdurulsun.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276