banner277
banner264

Sağlık çalışanları: “Dr. Ekrem Karakaya’nın vebali sizindir!”

Tire Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanları, Uzman Doktor Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinin ardından basın açıklaması yaptı. Poliklinik önünde toplanan sağlık çalışanları yaşanan olayı kınadı.

banner288

Sağlık çalışanları, Konya Şehir Hastanesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Uzman Doktor Ekrem Karakaya için ayaklandı. Yaşanan olay, yurt genelinde olduğu gibi Tire’de de kınandı.

Sabah saatlerinde poliklinikler önünde toplanan sağlık çalışanları, basın açıklaması yaptı. Hekim Birliği Sendikası Tire Temsilciliği tarafından düzenlenen basın açıklamasına Sağlık Sen, Türk Sağlık Sen, Genel Sağlık İş Sendikası ve Birlik Sağlık Sen üyeleri de destek verdi.

Açıklamayı Hekim Birliği Sendikası Tire İlçe Temsilcisi Doktor Serkan Bulun yaptı. Bulun, yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi;
“Kaybımız tarifsiz. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız!
Biz hekimler artık tükendik dedik dinlemediniz. Biz hekimler, sağlık hizmeti verdiğimiz kamu kurumlarının içerisinde sözel, fiziki saldırıya uğruyor; hatta öldürülüyoruz dedik duymadınız. Biz hekimler, şiddete karşı göstermelik koruma kanunları değil, caydırıcı hükümler içeren kanunların çıkarılmasını bekliyoruz dedik, görmezden geldiniz. Halkımıza doğru tanı koymak için en az 15-20 dakika muayene süresi ayırabilmek bu şekilde HAKKIYLA GOREV yapabilmek istiyoruz. MHRS randevularını 5 dakikada bir vererek, üzerine randevusuz hasta da bakılmasını isteyerek hastanede kalabalıkları arttırarak şiddete davetiye çıkarıyorsunuz dedik, umursamadınız. Kışkırtılmış sağlık hizmeti söylemlerinizle, sağlık sistemindeki her aksaklığın tek sebebi hekimlermiş gibi gösterdiniz. Bizleri koruyamadınız; muayene odalarımızı savaş alanlarına çevirdiniz. Öldürüldük. Öldük.

Bizi duymayan, görmeyen, muhatap almayan siyasi otorite ve sorumlu devlet yetkilileri bugün on binlerce hekim olarak size sesleniyoruz ve diyoruz ki, Dr. Ekrem Karakaya siz yazmasanız da görev şehididir. Şunu da bilin ki şehidimizin canını alan kurşun; bir cani tarafından sıkılmış olsa da şehidimizin aziz kanı sizin üzerinize bulaşmıştır. Bir evlat, bir eş, bir baba olan Dr. Ekrem Karakaya'nın vebali sizindir. Bu olayın sorumlularına hukuk içinde hesap soracağız ve hakkımızı helal etmeyeceğiz. Zaman artık konuşma zamanı değildir icraat zamanıdır. Hekimler olarak bizler artık birlik olduk Polikliniklerde, sağlık kuruluşlarında öldürülmemek, şiddete uğramamak için başlangıç olarak 07-08 Temmuz 2022'de 2 gün tüm ülkede iş bırakıyoruz. Devam eden süreçte can güvenliğimiz, çalıştığımız kurumlarda devletimizce sağlanamayacak ise tüm hekimler olarak anayasal haklarımızı uzun süreli iş bırakma kararları olarak kullanma konusunda kararlılığımızı tüm kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274