banner277
banner264

Müjde! Çöp tesisinde revize kararı alındı

HaberTire’nin yerelde ve ulusalda gündeme taşıdığı çöp tesisi projesiyle ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden müjdeli haber geldi. Mevcut projede revizeye gidildi. Köye yakındaki mera arazisinde değil, eski depolama alanında toplam 2 hektarlık küçük bir alanda aktarım istasyonu yapılacak.

banner288

Ercan ÇELİK

Proje, geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çevre etki değerlendirme (ÇED) başvurusuyla ortaya çıkmıştı. Tire’ye bağlı Karateke Köyü’nün hemen dibinde mera arazisine yapılacak çöp tesisinde, Bayındır, Ödemiş, Selçuk, Kiraz ve Beydağ gibi çevre ilçelerin de çöpleri toplanacaktı. HaberTire’nin yerel ve ulusalda gündeme taşıdığı projeyle ilgili Tire’de başta Karateke Köyü halkı olmak üzere pek çok çevreden tepki gelmişti.

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Başkan Yardımcısı Doğukan Eroğlu, Meclis Üyesi Halil Çulhaoğlu ve Karateke Köyü Muhtarı Erkan Tutkaç’tan  oluşan heyet bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ettiler. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ile görüşen Tire heyeti, projedeki tepki yaratan hususları ortaya koyarak, projede revizeye gidilmesini talep ettiler. Toplantı sonucunda, projede revizeye gidilmesi hususunda fikir birliğine varıldı.

BAŞKAN DURAN: “DERDİMİZİ ANLATTIK, ÇÖZÜM ÖNERİMİZİ SUNDUK”

Toplantı sonrası açıklama yapan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran,”Söz konusu projeyle ilgili bir bilgi kirliliği vardı. Projeyi ve detaylarını tam anlamıyla bilmeden, oraya gidip, eylem ya da açıklama yapmak bizim tarzımız ya da yöntemimiz değil. Biz çözüm odaklı insanlarız. Muhtarımızla görüştük, köylü vatandaşlarımızla görüştük. Detayları, hassasiyetleri ve sorunu öğrendik. Muhtarımızı da heyete alarak, çözüm için Büyükşehir Belediyemize gittik. Burada yaptığımız görüşmelerde, projeyle ilgili içimize sinmeyen kısımları ve ilçemizin kaygılarını, hassasiyetlerini aktardık. Derdimizi söylemekle kalmadık, çözüm önerilerimizi de sunduk. Sağolsunlar, onlar da dikkate aldılar. Söz konusu transfer istasyonu projesinin köye yakın olan noktadan alınarak, mevcut depolama tesisinin bulunduğu kısma taşınması konusunda fikir birliğine vardık. Bununla birlikte, alternatif bir alan bulunup, proje revize edilinceye kadar mevcut depolama alanında geçici olarak düzenli depolamaya devam edilecek. Hassasiyetlerimizi, kaygılarımızı, taleplerimizi ve çözüm önerilerimizi dikkate alan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer olmak üzere, tüm Büyükşehir yetkililerine teşekkür ediyoruz.” Dedi.

MUHTAR TUTKAÇ TEŞEKKÜR ETTİ

Karateke Köyü Muhtarı Erkan Tutkaç, “Bu süreçte dik bir şekilde yanımızda duran Belediye Başkanımız Sayın Salih Atakan Duran’a, köyümüz adına teşekkür ediyorum. Başkanımız sayesinde, Büyükşehir Belediyesi’nde çok verimli bir toplantı yaptık ve toplantı sonucunda mevcut projede revizyona gidilmesi hususunda anlaştık. Büyükşehir yetkililerine ve bu süreçte yanımızda yer alan herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.


10 Haziran’da Karateke Köyü’nde yapılacak toplantıda, Büyükşehir yetkilileri tarafından projeyle ilgili detaylar, köy halkına anlatılacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276