banner277
banner264

İstiklal Marşı'nın milli marş olarak kabulünün 95. yılı kutlandı

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve 12 Mart 1921 tarihinde, TBMM’de oy birliği ile ‘milli marş’ olarak kabul edilen İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. yıl dönümü, Tire Anadolu Kutsan Lisesi tarafından organize edilen resmi törenle ilçemizde de kutlandı.

banner288
İstiklal Marşı'nın milli marş olarak kabulünün 95. yılı kutlandı
banner291

Tire Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan programa; Tire Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, Tire Jandarma Komutanı Emre Davutoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdür Mehmet Erkut, Tire Müftüsü Şaban Sadan ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan program, Tire Anadolu Kutsan Lisesi Müdürü Hikmet Divrik’in yaptığı, günün anlamına dair konuşmayla devam etti.  Divrik, duygu yüklü konuşmasında şunları ifade etti: “İstiklal Marşı’mız, sadece İstiklal mücadelemizi değil, istikbalimizin de yolunu aydınlatan bir sönmez meşaledir. 12 Mart 1921’de ayakta ve alkışlarla kabul edilen İstiklal Marşımız, herkesin bildiği gibi, vatan-millet, hürriyet aşığı milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazıldı ve milletimize emanet edildi” dedi.

Programın devamında, öğrencilerin öğretmenlerinin yardım ve desteği ile hazırladığı ‘oratoryo’ ve ‘tiyatro’ gösteriyle devam etti. Gösteriler izleyenler tarafından büyük alkış aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274