banner277
banner264

CHP'den Toptancı Hali'ne çıkarma

Tire’deki Toptancı Hali tartışmasına Cumhuriyet Halk Partisi Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar da katıldı. Şenoyar, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriyle birlikte Toptancı Haline giderek basın açıklaması yaptı.

banner288
CHP'den Toptancı Hali'ne çıkarma
banner291


Ergün ÇELİK    
   

Dün saat 15:00’da parti binasında toplanan partililer ve meclis üyeleri İlçe Başkanı Hakan Şenoyar öncülüğünde toplu halde Tire Belediyesi Toptancı Hali’ne gitti. Toptancı halinde hal esnafıyla bir araya gelen CHP İlçe Başkanı, daha sonra kamera karşısına geçti. Toptancı Hali tartışmalarıyla ilgili birbirinden önemli konulara değinen Şenoyar,konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. İşte Şenoyar’ın yaptığı o açıklama;

“Son günlerde Tire’deki Hal ile ilgili polemikler gerçekleri yansıtmamaktadır.Sanırım ortada bir yanlış anlaşılma ve bilgi eksikliği bulunmaktadır. Üretici dostu olan ve bu konuda üreticinin korunması ve ürettikleri malların daha iyi pazarlanabilmesi için ulaşım sorunlarını bile önemseyen Büyükşehir belediyemiz bu samimiyetini zaten üretim yollarına verdiği önemle de ispatlamıştır.Üretim yollarını genişletip asvaltlayarak üreticiye kolaylık sağlayan bir anlayışın sanki üreticileri ve bu üreticilerin ürünlerini pazarlayan  hal esnafının menfaatlerini düşünmüyormuş gibi göstermek büyük haksızlıktır.

Hal yasasını çıkartan AK parti hükümetine bu yasayı çıkartırken dur diyemeyen ilçe teşkilatları ve kendi başkanlıkları,AK Parti hükümetinin çıkarttığı 5957 sayılı hal kanunundan belli ki haberleri bile yok, aynı kanunda belirtilen üç tip hal vardır küçük,orta ve büyük diye nitelendirilen bu hallerden küçük haller işletmecisi 30 ile 100,orta 100 ile 250,büyük hallerde 250 ve üzeri halcinin olduğu hallerdir.Tire hali 4 ortaklı bir hal olarak AK parti hükümetinin çıkarttığı halcilik tanımının içerisinde yer almamaktadır.Büyükşehir yasası ile Tire hali İzmir büyükşehir’e geçmiş olup zarar eden hallerin kapatılması ile ilgili kanun tebliği açıktır.Bu konuyla ilgili Sayıştay dan gelebilecek denetçilerinde hesabını vermek  kendi çıkarttığı kanuna muhalefet eden AK Partinin Tire ilçe başkanlığının  bu sorumluğu alacağından da şüphemiz yoktur...

Burada kendi çıkarttığı yasaya muhalefet eden bir anlayış vardır ve bu anlayış AK Parti hükümetinde sanırım genetik olmuş,tavşana kaç tazıya tut politikasıdır. iş bitince de tavşan yenilecek,tazıda vurulacaktır.Ancak CHP Tire ilçe başkanlığı olarak biz bu anlayışa karşıyız.Tire için en güzeli neyse mutabakatla yapılması taraftarıyız ve tatlı su kurnazlığına da asla müsaade etmeyiz.

Konu bana halci bir esnafın ve Ziraat odası başkanı Halil İBİŞOĞLU Kanalıyla geldiğinde,ben il başkanım ile yaptığım görüşte halin kaldırılması hakkında bilgi istedim ve kendisi asla öyle bir şeyin olamayacağını ancak bakanlıktan gelen mevzuat yazısına istinaden bir çare aranması gerektiğini , ancak üreticinin ve hal esnafının mağdur edilmemesi için ne gerekiyorsa  yapılacağını söyledi.Daha sonra belediye başkanımızla yaptığımız görüşmede ise bu alanın yeni hal yönetmeliğine uymadığı ve hal için Büyük şehir belediyesine  yeterli  ölçüde,Boynu yoğun köyünde yer tahsis edildiğini bu sorunun halledildiğini öğrendim.Yani ortada çözümlenmiş bir sorun  olmasına rağmen  Hükümetin ilçe yöneticileri,Parti üyemiz olan  pazarcılar odası başkanının ve sayın AK parti milletvekilinin vermiş  olduğu beyanatlar sanırım yanlış anlaşılmadan ve kendi çıkarttıkları kanundan haberdar olmayışlarından kaynaklanmıştır diye düşünüyorum. Çünkü mevzuat bellidir açıp okuyabilinir 7/7/2012 tarih ve 28346  sayılı resmi gazetede de yayınlanmıştır.Kaldı ki CHP bu kanuna rağmen üreticinin dostu olduğunu bir kez daha göstermiş ve yeni ve yönetmeliğe uygun hal için yer tahsisini de yapmıştır.Üreticimizin kazanması bizim ülkemizin kazanmasıdır ilkesiyle hareket etmiştir.

Hükümet partisinin bu ince anlayışının da Selçuk ve Tire otoyolu içinde göstermesine ve Tirenin evlatlarının ölümüne en kısa zamanda dur denilmesi konusunda da beklediğimizi söylemeden de geçemeyeceğim.Daha dün CHP li vekili  siyasi şov yapmakla suçlayanlar,bugün yine bir ölüm yaşandı bu yolda ona da dikkat etmeleri  insanlık icabı ve siyasetçiler içinde bir görevdir.Artık nizami bir yol yaparak bu ölümlere dur diyen  bir bakanı da görmek isteriz.Elbette  kendilerine de bu yolun  yapılması   karşılığında da teşekkürü de borç biliriz.kamu oyuna duyurulur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275