banner277
banner264

Bağımsız Eğitim Sen, referandum tercihini açıkladı

Bağımsız Eğitim Sen İzmir İl Başkanlığı, yayınladığı deklarasyon ile referandumda “hayır” diyeceklerini, sebepleriyle beraber açıkladı.

banner288
Bağımsız Eğitim Sen, referandum tercihini açıkladı
banner291

Ercan ÇELİK

 

Bağımsız Eğitm Sen, İzmir İl Başkanı Resül Kara’nın yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Bağımsız Eğitim-Sen İzmir İl Başkanlığı olarak her zaman ülke siyaseti ve gündeminin yetkimiz dışında olduğuna inanarak, sohbet ortamlarında kişisel görüşümüzü SENDİKA görüşü olarak ifade etmenin yanlış hatta sendika olarak ilkelerimize de aykırı bir durum teşkil etmesi hasebiyle suç teşkil ettiğini beyan etmişizdir. Ayrıca her üye adına oy veya görüş bildirmek de haddimiz değildir. Ülkemizin tüm sorunlarını çözmeye talip olsaydık parti kurardık lakin bizim böyle bir derdimiz olmadı ve olamaz da. Nitekim bizim derdimiz eğitimdir, eğitim çalışanıdır ve öyle de olmaya devam edecektir. Bağımsız Eğitim Sendikası siyasi tabanlı değildir ve hiçbir siyasi partiyle ilişkisi de yoktur lakin omurgasız da değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olması ilkesinden hareketle ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğü içerisinde  Anayasamızın değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilkelerini kırmızı çizgileri olarak belirlemiş ve bu ilkeler kapsamında sendikal çalışmalarını yürütmeye devam etmektedir. Bilindiği üzere ülke olarak 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa değişikliği referandum sürecini yaşıyoruz. Ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşıyan bu referandum ile ilgili bir sivil toplum kuruluşu olarak bizlerde Bağımsız Eğitim-Sen İzmir Teşkilatı olarak görüşümüzü bir bildiri ile deklare ediyoruz.

Teklifin parlamentoda kabul sürecinin hızlı, gergin tartışmalar ve gizli oylama ihalallerine sahne olmasını ve önerilen değişiklikler konusundaki tüm parlamento tartışmalarının televizyonda sürekli yayınlanmamasını endişeyle izlemiş bulunmaktayız. Cumhurbaşkanlığı makamına geniş yetkiler verecek olan anayasa değişikliğinin demokratik toplumlar için bir ön şart olan güçler ayrılığı, denetleme ve yargının bağımsızlığını garanti edemeyeceği konusunda derin kaygılar taşımaktayız. Vatandaşlar, sözü edilen konular hakkında usulüne uygun olarak bilgilendirilme hakkına ve muhalif görüşler de dahil olmak üzere tüm görüşlere yeterli bir şekilde ulaşma hakkına sahiptir. Ancak, referandum sürecinin bu şekilde gerçekleşmediğini, tüm siyasi güçlerin medayada eşit olarak temsil edilmemesi hasebiyle vatandaşlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın yeterince aydınlatılmadığını görüyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının görüşleri yok sayılarak gerek partili cumhurbaşkanlığı, gerek yargı bağımsızlığı, gerekse diğer hususlardaki endişelerimiz dikkate alınmadığı için ve en önemlisi ülkemizin bekası için bugün milletin önüne getirilen bu teklife “evet” diyemeyeceğimizi ilan ettik. Türkiye ilk kez bu kadar gergin ve böylesine kutuplaşmış bir şekilde referanduma gidiyor. Hiçbir kesimin bir diğerini hain, bölücü gibi acımasız yaftalarla suçlamaya hakkı yoktur. Evet demeyenleri pkk terörüyle eş değer tutmak, FETÖ’cü olmakla suçlamak, 16 Nisan referandumunu 15 Temmuz’un cevabı ya da rövanşı olarak tanımlamak büyük bir yanlıştır. Bu gidişattan Bağımsız Eğitim - Sen İzmir İl Başkanlığı olarak endişe duyuyoruz. Bu referandumda “evet” diyenler bölücü olmadığı gibi “hayır” diyenler de vatan haini değildir. Asıl tehlike ve suç, bu milleti “evetçiler” ve “hayırcılar” diye kamplara bölüp kutuplaştırmaktır. Hassas dönemlerde bin düşünüp bir konuşmalı; kutuplaşmayı değil kucaklaşmayı esas almalıyız. Hal böyleyken ülkemizin geleceği adına İzmir İl Başkanlığı olarak referandumda önümüze gelecek anayasa değişikliğine “HAYIR” denmesini uygun görüyoruz. Bu konu ile ilgili olarak ilk günden bu yana kaygılarımızı sosyal sorumluluk gereği ulaşabildiğimiz, imkanlarımızın el verdiği ölçüde İlçe İlçe,  köy köy, mahalle mahalle, ev ev insanımızla paylaştık ve son güne kadar bu faaliyetlerimiz devam edecektir. Değişiklik metnini milletin önüne getirip izah edemeyenlere inat 18 maddede getirilmeye çalışılan değişikliğin nelere yol açacağını bu gün anlatmak bizlere düşmüştür. Söz konusu vatan ise bu görevden asla yüksünmeden ulaşabileceğimiz son noktaya kadar ulaşıp yapılan değişikliğin getirebileceği sonuçları madde madde milletimize Kuvayı Milliye ruhuyla anlatmaya devam edeceğiz. “

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276