banner277
banner264

Tire'de Hıdrellez coşkusu

Tire’nin güzide mesire ve dinlence alanı Derekahve mevkiinde yine Hıdırellez coşkusu yaşandı. Derekahve’yi dolduran binlerce vatandaş, güzel bir gün geçirerek yazı karşıladı.

banner288
Tire'de Hıdrellez coşkusu
banner291


Tire’de nesillerdir halk tarafından coşkuyla kutlanan Hıdırellez, bu yıl da güzel bir atmosferde keyif içerisinde geçirildi. Her yıl Mayıs ayının 5’i, 6’sı gibi Derekahve mesire alanında kutlanan Hıdırellez şenliğine ilgi bu yıl da yüksek oldu.

İZMİR BŞB’NİN ‘POP-JAZZ EKİBİ’ KONSER VERDİ
Tire Belediyesi’nin desteği ve katkıları ile yapılan şenliklere bu yıl İzmir BŞB’de, ‘Pop ve Jazz Orkestrası’nı göndererek destek verdi. Orkestra, seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla vatandaşlara keyifli anlar yaşattı. Her yıl olduğu gibi, sabahın erken saatlerinde Derekahve’ye akın eden vatandaşlar, mesire alanındaki kafeteryaları ve bankları tamamen doldurdu.
 

4 BİN ADET MARUL DAĞITILDI
Tire Belediyesi tarafından, bereket ve bolluk getirmesinin simgesi olması maksatlı, vatandaşlara marul dağıtıldı. Kamyonla getirilen yaklaşık 4 bin marul, Derekahve’deki isteyen vatandaşlara dağıtıldı. Mesire alanının farklı noktalarına 20 stant kuruldu. Stantlarda; yiyecekler ikram edildi, fotoğraf çekildi, lokma döküldü, çiçekten taçlar yapıldı, takı ve aksesuarlar satıldı.

YEMEK YARIŞMASI YAPILDI
Hıdırellez şenliklerinin en dikkat çeken bölümü, Tire Belediyesi tarafından organize edilen ‘Yemek Yarışması’ oldu. Tire’ye has yemeklerin yapıldığı yarışmaya 10 bayan yarışmacı olarak katıldı. Beş kişiden oluşan jüri üyeleri, tüm hünerlerini ortaya koyan yarışmacıların yemeklerini değerlendirdi. Yarışmada birinci olan ‘yarım cumhuriyet altını’, ikinci olana ise ‘çeyrek cumhuriyet altını’ verildi. Yarışmanın jüri heyeti; Sezer Konursay, Fehmi Yalçın, Semra Aydın, Fatma Kaya ve Özgür Sarı isimlerinden oluştu. 

BÖYLE KUTLADILAR
Çocukluğundan beri Derekahve’deki dere kenarına gelerek Hıdırellez kutlamalarına katıldığını belirten Havva Şengül Kart (60), “Çocukken annem ve komşularımızla gelirdik. Annemler dere kenarında sabah namazı kılarlardı. Sonra dereden 40 taş toplar ve dilek tutardık. Dileğimiz gerçekleşirse ertesi sene gelir yine dualarla toplanan taşları dereye atardık” dedi.

Hıdırellez kutlamalarına gelen kadınların başlarına koydukları yeşil otlar ile ilgili olarak da kutlamalara gelen Gülçin Okşaş (31), “Başımıza ve üstümüze dere kenarından topladığımız taze yeşillikler takarız. Bu yeşilliklerin bize yıl boyunca sağlık getireceğine ve muratlarımızın gerçekleşeceğine inanırız” dedi.

Etkinlik alanındaki dilek ağacına bezler bağlayan vatandaşlardan Ece Halat (22) ise, “Kutlamalara her yıl gelirim. Bu sene arkadaşımla geldim. Dilek ağacına dileğimi tutup bez bağladım. Kağıda yazdığım dileklerimi de dereye attım. Ülkem için güzellikler ve barış diledim” dedi.

Ortaokul öğrencisi Nisa Okşaş (10) da, karnesi ile birlikte takdir almayı dilediğini ve bir ev sahibi olmalarını istediği için de kâğıda ev resmi çizerek gül ağacına astığını söyledi.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275