banner277
banner264

Kut Zaferi’nin (Kut'ül Amare) 101. Yıldönümü kutlandı

Tire Öğretmen Melahat Aksoy Sosyal Bilimler Lisesi, unutturulmaya çalışılan Kut’ül Amare zaferinin 101. Yıldönümünü kutladı.

banner288
Kut Zaferi’nin (Kut'ül Amare) 101. Yıldönümü kutlandı
banner291

Ergün ÇELİK


Kut Zaferinin 101. sene-i devriyesi ilçe programı her zaman olduğu gibi bu yıl da Öğretmen Melahat Aksoy Sosyal Bilimleri Lisesi’nde düzenlendi. 3 Mayıs 2017 tarihinde okulun konferans salonunda yapılan programda Kut zaferi hakkında bilgiyi Tarih Öğretmeni Necmiye Atak verdi. Konferans salonunda düzenlenen programda öğrencilere önceden hazırlanan Kut´ül Amare belgeseli izletildi.
 Programa katılan misafirler ve öğrencilere okul bahçesinde pilav ve ayran ikram edilirken, öğrenciler tarafından geliri Mehmetçik Vakfı’na bağışlanmak üzere bayrak ve Atatürk baskılı tişörtlerin satışı yapıldı.

 KUT’ÜL AMARE NEDİR?
Kut'ül Amare savaşı Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı adı altında kutlandı. Fakat Türkiye'nin NATO'ya girmesinden sonra Kut'ül Amare savaşı unutturulmaya çalışıldı. İngilizlerin yaptığı büyük baskı sonucu bu büyük zafer ders kitaplarından bile çıkartıldı. Kut'ül Amare savaşı 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak'ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276