banner277
banner264

Tire’de süt sektörü doğalgaz ile tanıştı

Organize Sanayi Bölge Müdürü Galip Kılınç 2008’de fabrikalara verilemeye başlanılan doğalgazı birçok firmanın yanı sıra süt sektörünün de kullanmaya başladığını söyledi.

banner288
Tire’de süt sektörü doğalgaz ile tanıştı
banner291

Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSBİ), süt ve süt ürünleri sektörü doğalgaz ile tanıştı. Bölge Müdürü Galip Kılınç, 2008 yılının Haziran ayından itibaren fabrikalara verilmeye başlanılan doğalgazı bugüne kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok firmanın kullandığını söyledi. Kılınç, “süt ve süt ürünlerinde ise doğalgaza geçen ilk firma Hocam Süt Ürünleri oldu” dedi. Bölgede faaliyet gösteren toplam 13 firmaya doğalgaz verildiğini kaydeden Kılınç, “Firmalar, çevre dostu, temiz ve ucuz enerji olduğu için doğalgazı tercih ediyor. Süt ürünleri zahmetli bir sektör. Firmalar artık kömürün külü, pisliği ve kurumu ile uğraşmak istemiyor. İş gücü açısından da avantajlar yaşıyorlar. İlk gazı, Hocam Süt Ürünleri firmasına verdik. Çok memnunlar. Diğer firmaları da özendiriyoruz. Yönetimimize, doğalgaz için başvuran firmalara aynı gün içinde yanıt veriyoruz. 2015’te, sanayiciye yaklaşık 40 milyon metreküp gaz satışı yaptık. Bu önemli bir miktar” şeklinde konuştu.

“ÇOK AVANTAJLI”
Hocam Süt Ürünleri İşletme Sorumlusu Gıda Mühendisi Merve Ergan ise “TOSBİ’de sektörümüzde ilk doğalgaz kullanan firma olduğumuz için mutluyuz. Eskiden, üretimde kömür kullanıyorduk. Doğalgazın kullanım kolaylığı var. Çevreyi de kirletmiyoruz. Maliyetlerimiz ise yüzde 15 oranında düştü. Doğalgaz santralini 1-2 ay içinde kurup faaliyete geçirdik. Sektörümüzde doğalgaz kullanmak isteyen firmalara tavsiye ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274