banner277
banner264

Tire Süt Kooperatifi’nin yeni marketi açıldı

Tire Süt Kooperatifi’nin Tire’deki üçüncü marketinin açılışı, yoğun katılımlı bir törenle gerçekleştirildi. Törene Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, oda başkanları, siyasiler ve çok sayıda davetli katıldı.

banner288

Ercan ÇELİK

Tire’de kurulan ve hayata geçirdiği projelerle dünya çapında örnek kalkınma modeli olarak gösterilen Tire Süt Kooperatifi, her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Kooperatif ürünlerini doğrudan tüketiciyle buluşturan Tire Süt Marketlere, geçtiğimiz gün bir yenisi daha eklendi. Tire’deki üçüncü market, Turgut Özal Bulvarı’nda hizmete açıldı. Açılış törenine çok sayıda davetli katıldı.

“BURANIN SAHİBİ 2 BİN ÜRETİCİ”

Davetlilere Tire Süt Kooperatifi’nin et ve süt ürünleri ikram edilirken, törende ilk konuşmayı Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük yaptı. Eskiyörük, “Bugün aynı zamanda Yerli Malı Haftasını kutluyoruz. Bizim anlayışımızla ve bugün yaptığımız açılışla tamamen örtüşüyor.

Bu mekanın bir farklılığı var. Ticari düşünülmüş bir proje değil, Tire Süt Kooperatifi modelinin bir parçası. Öncelikle buranın sahibi 2000 üretici. Buraya verdiğiniz para, büyük emek sarf eden üreticiye yansıyor. Burada ortaklarımız evinin temel ihtiyaçlarını alıyor, parayla değil süt ile ödüyor.

Bu marketin en önemli katkılarından biri de tüketiciye güvenilir gıda sunuyoruz. Tire Süt Kooperatifi Tarım Bakanlığımızdan Güvenilir Gıda Ödülü alan tek kooperatiftir. Bu konuda Türkiye markası haline gelmiş ve ülkenin dört bir yanında raflara girmiş bir markadır. Gaziantep’ten Edirne’ye kadar raflara ürünümüzü yerleştirdik, ilçemizin adını Türkiye’ye duyurduk. Dünyada da model olduk. Birleşmiş Milletler tarafından “Dünyaya Örnek Kırsal Kalkınma Modeli” seçildik. Şimdi sıra ihracata geldi. Bunları inanarak hayal kurarak gerçekleştirdik. Şimdi de Tire Süt ürünlerini Avrupa’daki marketlerin rafına koymayı hedefliyoruz.

Tire’li olmakla gurur duyuyorum çünkü, nereye gitsem yaşanır bir ilçe olarak herkesin dilinde ilçemiz. Tiremizin daha da ileri gideceğine emin çünkü canla başla çalışan Kaymakamımız var. Kendisiyle gurur duyduğum gün ağarır ağarmaz işinin başında olan kendini ilçeye adamış Belediye Başkanımız var. Tüm kurum ve kuruluş Başkanlarımız Tire için canla başla çalışıyor. Tüm Tireliler çok azimli ve gayretli. Tire her konuda örnek bir ilçe oldu. Daha da iyi yerlere geleceğiz. Bizi yalnız bırakmadığınız ve bize sahip çıktığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” Dedi.

DURAN: “TİRE SÜT KOOPERATİFİ, GURURUMUZ”

Konuşma için kürsüye gelen Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, “Bir araya gelme nedenimiz şehrimiz için çok faydalı olduğunu düşündüğümüz güzel bir yatırım. Kökleri 1967 yılına dayanan ilçemizin köklü kuruluşu süt kooperatifimizin, halkımızın hizmetine sunduğu güzel bir mekanın açılışı için hep birlikteyiz. Nereden bir misafirimiz gelse ülkemizin neresinde bir ziyarete gitsek, gittiğimiz her noktada tire konusu geçtiğinde “Tire Süt Kooperatifi var orada değil mi” sorularına muhatap olmanın verdiği mutluluğu her gün yaşıyoruz. İlçemizin adının ülkemizin dört bir yanında gururla anılmasına vesile olan Kooperatifimize, bu zor günlerde şehrimize yapmış olduğu güzel yatırım ve katkı için, gelecekle ilgili güzel projeler ürettiği için güzel hayaller kurduğu için şahsım ve Belediyemiz adına çok teşekkür ediyorum. Bu faaliyetlerin ve yatırımların hız kesmeden kesintiye uğramadan devam etmesi umutlarımla hayırlı uğurlu olsun diyorum.” Dedi.

ÇOBANOĞLU: “TİRE SÜT KOOPERATİFİ’Nİ TEBRİK EDERİM”

Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, “Kooperatifimizin yeni bir yatırımının açılışı için bir araya geldik. İlçemiz açısından çok önemli bir gelişme çünkü ismini Türkiye çapında duyuran, marka değeri olarak önemli bir yeri olan Kooperatifimizin her geçen gün büyümesi gelişmesi hepimiz için mutluluk verici. Çalışan sayısının arttırılması bizim için mutluluk verici.

Üniversite yıllarında kooperatifçilik diye bir dersimiz vardı ve bu kooperatifçilik dersinde biz Avrupa'daki başarılı kooperatifleri konuşurduk tartışır Türkiye'de kooperatifçiliğin niye başarılı olamadığını masaya yatırırdık. Kooperatifçiliğin yaygınlaşmasının üretici açısından tarımsal kalkınma açısından ne kadar önemli olduğunu hep kendi aramızda konuşuyorduk. Hocalarımızla tartışırdık ama maalesef bir noktaya varamazdık. İşte bu yıllardır konuşulan Türkiye'de kooperatifçiliğin başarısızlık örneklerinin aksini ispat eden, Türkiye'de başarılı örnek olan süt kooperatifimizi tebrik ederim. Hem Kooperatifçilik alanında hem de tarımsal kalkınma anlamında en güzel örnektir. Bu başarıyı sağlayan yönetim kurulu üyeleri ve Mahmut başkanı huzurunuzda tebrik ediyorum.

Bu küçümsenmeyecek bir başarıdır ve başarının Türkiye genelinde yaygınlaşması, kooperatifleşmenin artması, üreticilerimize ve üyelerine destek olması bizim en büyük arzumuzdur. Devlet olarak yıllardır kooperatifleri destekliyoruz ancak kötü yönetimlerle art niyetli kişilerin ellerinde bu kooperatifler amacına ulaşamıyor.  Tire'de bunun tam aksini ispatlayan, kaynakları doğru kullanan ve üreticiye destek olan, büyümeye devam eden örnek bir kooperatifimiz var.

Ayrıca tüketim de önemli konularımızın başında geliyor. Pandemi döneminde yaşadığımız gıda sektöründeki sıkıntılar, arz kaynaklı sorunlar ve benzeri birçok durum da yine kooperatifler aracılığıyla çözülecektir. Küresel üretim zincirlerini, küresel firmaların hegemonyasını bu sayede kırabiliriz. Onun için Tire Süt Kooperatifi özel bir örnektir ve örneğin başarılı bir şekilde büyüyerek devam etmesini diliyoruz.” Dedi.

Konuşmaların ardından davetlilerle birlikte kurdela kesildi, açılış gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275