banner277
banner264

Tire Süt Kooperatifi'nden şölen gibi açılış

banner288
Tire Süt Kooperatifi'nden şölen gibi açılış
banner291

Tire Süt AçılışTire Süt Kooperatifi Süt İşleme Tesisi'nin açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Okul sütünden sonra şimdi de yaklaşık 125 bin çocuğumuza haftada 2 litre süt dağıtacağız. Anneler 1 litresini çocuklarına içirsin, 1 litresini de muhallebi yapıp yedirsin" dedi.

FOTO GALERİ VE HABER VİDEOSU ALT KISIMDA

İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tire Süt Kooperatifi'nin Tire Organize Sanayi Bölgesi'nde kurduğu Süt İşleme Tesisi'nin açılış törenine katıldı. Törende konuşan Başkan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 7 yıl önce okullarda süt dağıtımına başladığını ve bu projenin dört dörtlük bir proje olduğunu belirterek, "Dar gelirli ailenin çocuğuna süt içirmek bir sosyal proje, bu sütü ihaleyle sanayiciden değil, 2 bine yakın Küçük Menderesli süt üreticisinden almak daha büyük bir proje. Bir yandan tarım ve hayvancılığı, üreticiyi destekliyorsun; diğer yandan dar gelirli ailenin çocuğunu besliyorsun. Bu bıçağın iki tarafı da kesiyor. Bu proje dört dörtlük proje oluyor" diye konuştu."ŞİMDİ HAFTADA 2 LİTRE DAĞITACAĞIZ"

Bayındır'dan Çicek, Bademli'den fidan, Tire'den süt alarak, arazi yollarını asfaltlayarak, organik tarımdan anlaşmalı üretime kadar tarımı ve üreticiyi desteklediklerini ve başarılı olduklarını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "İzmir Büyükşehir Belediyesi; 81 vilayet, 74 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının önüne bir tarım politikası koydu. Köylüye, çiftçiye bakışını ortaya koydu. Bugün Türkiye'de bu konuşuluyor. Verdiğimiz desteklerle Tire Süt Kooperatifi, dünyada örnek kalkınma modeli olarak kabul ediliyor. Bizim süt almaya başladığımız tarihte, Küçük Menderesli süt üreticileri sütleri yola döküyordu. Biz geldik 'süt alalım dedik", o gün fiyatlar yükseldi. Bugün çok övünç, kıvanç duyuyoruz. 7 yıldır yaptığımız bu çalışma, hükümet tarafından örnek alındı. Şimdi bütün okullarımızda süt dağıtılıyor" dedi. En kısa zamanda 0-5 yaş grubundaki 125 bin çocuğa her hafta 2 litre süt dağıtacaklarını da söyleyen Başkan Kocaoğlu, sütü yine Tire Süt Kooperatifi'nden alacaklarını kaydetti. Başkan Kocaoğlu, "Bu kez haftada 2 litre süt dağıtacağız. Anneler 1 litresini çocuklarına içirsin, 1 litresini de muhallebi yapıp yedirsin" ifadelerini kullandı."HİÇBİR ÇAMUR ÜZERİME YAPIŞMADI"

Türkiye'de örnek projeler ortaya koyduklarını savunan Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"-Kişi kendinden bilir işi- özdeyişinden hareketle, çamur da atıyorlar, iftira da ediyorlar, dedikodu da yapıyorlar. Burada biraz durmak, el insaf demek gerekiyor. Çok şükür 64 yaşındayım. 5 yaşından beri çalışıyorum. 8 yıldır belediye başkanıyım. Hayatımın hiçbir aşamasında bana atılan çamur benim üstüme kalmadı. Bana çamuru kim attıysa, o çamur atan adamın kafasına geçti. 64 yıldır bana çamur bulaşmadı. Çünkü ben çamur bulaşacak iş yapmadım, yapmıyorum ve yapmayacağım. Benim belediye başkanlığı yapmam, siyasetle uğraşmamın nedeni insan sevgisi. Bunu çıkar için yapmıyorum. Sizlerin çıkarı için yapıyorum."

İzmir'in 30 ilçesiyle birlikte 81 vilayet içinde tek olduğunu söyleyen Kocaoğlu, "İzmir baskıya, korkutmaya boyun eğmeyen bir ildir. İzmirliler olarak dayatmaya, baskıya her zaman her dönem karşı durduk. Bugün de duruyoruz, yarın da duracağız. 8 yıldır hiç kimsenin çivi çakmadığı İzmir'i, İzmirlilerle birlikte dünyanın en hızlı gelişen 200 büyük kenti arasında 4. kent haline getirdik. Bundan kendine pay çıkartmak isteyenler, İzmir'e ne yapıp yapmadıklarına, hangi projelerine yol verip,

hangi projelerine yol vermediklerine bakıp, ondan sonra İzmir'in başarısını kendi başarı defterlerine yazacaklar" diye konuştu.

BELEDİYEYE TEŞEKKÜR

Törende konuşan Tire Süt Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, kırsal kalkınmaya verdiği önemle Türkiye'ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Bugün Tire Süt Kooperatifi'nin Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en iyi kırsal modeli seçildiğini hatırlatan Eskiyörük, "Atatürk'ün çizdiği yoldan şaşmadık. Sömürüye, vahşi kapitalizme karşı Türkiye'nin yol haritası tekelleşme değil, kooperatifçilik olmalı dedik. Bunu gerçekleştirdik"diyerek konuşmasını tamamladı.

Tire Kaymakamı Hüseyin Ergi de, Tire Süt Kooperatifi'nin bir başarı öyküsü olduğunu belirterek, sütün en dar gününde okullarda süt ulaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür plaketi verdi. Törende, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal da kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından tesisin açılışı dualarla gerçekleştirildi. Törene İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel de katıldı.

FOTO GALERİ:

[gallery link="file"]

HABER VİDEOSU:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275