banner277
banner264

Sütaş’tan Tire’ye 65 milyon dolarlık dev yatırım

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz Tire OSB’deki süt ve süt ürünleri, yem ve biyogaz tesislerinin en geç 1 buçuk yıl içinde tamamlanacağını ve toplam 856 kişinin istihdam edileceğini söyledi

banner288
Sütaş’tan Tire’ye 65 milyon dolarlık dev yatırım
banner291

 

Süt ve süt ürünleri sektörünün lider firmalarından Sütaş, Tire’de dev bir yatırımı hayata geçiriyor. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Tire OSB’deki 65 milyon dolar harcanarak kurulacak süt ve süt ürünleri, yem ve biyogaz tesislerinin en geç 1 buçuk yıl içinde tamamlanarak, toplam 856 kişinin istihdam edileceğini ifade etti. Toplantı öncesi konuklarını maskot ineklerden oluşan “sütaşkı bandosu” ile karşılayıp, yemek veren Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Ege’nin kalbinde, yeşil Tire’de bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

 

“KÖKLERİMİZ TİRE’DE”

19 yıldır bölgeden süt alımı yaptıklarını hatırlatan Yılmaz, “Tire’deki 100 bin metre kare alana sahip tesislerimizin temelini 2014 yılının ekim ayında attık. İnşaatın ilk etabı tamamlandı. Toplam 65 milyon dolar yatırım yapacağız. Yıllık 100 bin ton süt işlenip, 500 ton yem üretilecek. Süt üreticisine yıllık 420 milyon lira kaynak sağlayacağız. Bölgede, yaklaşık 8 bin üreticiden süt alımı yapılacak. Tesislerimizde, 1 milyar lira yıllık ciro hedefliyoruz. Yatırımlarımızla, bölgesel kalkınmaya ve gelir dağılımını iyileştirilmesine katkı sağlayacağız. Biyogaz tesisimizle üretimi destekleyeceğiz. Sütün iyiliği ve bereketi Ege ve Akdeniz Bölgeleri’ne Tire’den yayılacak” dedi.

 

YATIRIMLAR SÜRECEK

Firmanın faaliyet alanlarını anlatan Yılmaz, “Sütün iyiliğini ve bereketini yayarak, entegre şekilde sektörün yönetilmesi için çaba harcıyoruz. Doğal, süt ürünleri sunmak bizim misyonumuz. Üniversite ve üreticilerle eğitim çalışmaları yapıyoruz. Türkiye’de, 10 haneden sekizine Sütaş ürünleri giriyor.  Bin 600 araçlık filo ile rekabet üstünlüğüne sahibiz. Esas becerimiz bu çarkı aksatmadan döndürebilmek. Tire ve Küçükmenderes süt üreticiliğinin merkezi ve kalesi konumunda. 11 yıldır sektörün lider markasıyız. Son beş yılda 250 milyon dolar yatırım yaptık. 2020’ye kadar 300 milyon dolar daha yatırım yapacağız. Sektörde damızlıklarımızı ithal etmek zorunda kalmamız büyük bir eksiklik” şeklinde konuştu.

 

“SÜTAŞ İLE GÜÇ KAZANDIK”

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Sütaş’ın Tire’ye yaptığı yarımlardan heyecan duyduğunu ifade etti. Toprak, “Küçükmenders önemli bir havza. Geçmişte, ecdadımızdan aldığımız gücü el birliği ile ileriye taşıyacağız. Türkiye’deki, süt üretiminin yüzde 9-10’u İzmir’de gerçekleştiriliyor. İşlenmiş süt oranında ise yüzde 80’ler seviyesindeyiz. Sütaş önemli marka. Sütaş ile birlikte ilimiz yeni bir üretim alanı ve gücü kazandı. Sadece İzmir adına değil, ülkemiz adına Sütaş’a teşekkür ediyoruz” dedi. Tire OSB’de, 100’ü aşkın parselde üretim yapıldığına dikkat çeken Vali Toprak, bölgeye yatırım yapmak isteyenlere Sütaş’ın iyi bir mesaj verdiğini kaydetti.

 

“YÖRESEL MARKALAR ÜRETİLSİN”

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ise Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Toprak’tan, Tire’deki tesislerde İzmir Tulumu ve geleneksel Tire peyniri üreterek yöresel markalar yaratmasını istedi. İzmir genelindeki süt üretimi ve destekleme rakamlarını paylaşan İzmir İl Tarım Müdürü Ahmet Güldal, “İzmir’in Sütaş’a, Sütaş’ın da İzmir’e ihtiyacı vardı. Böylesine bir yatırımla büyük gurur duyuyoruz. Çiğ sütün sözleşmeli usulde alım ve satımına ilişkin yönetmeliklerdeki bir takım eksiklikler bakanlığımız tarafından giderildi” dedi. Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’dan, OSB’de açılacak ve sektöre nitelikli personel yetiştirecek Meslek Lisesi’nin firma tarafından hayata geçirilerek, Sütaş’ın kurucusu Sadık Yılmaz’ın adının verilmesini istedi. Tire OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler ise Küçükmenderes genelinde üretilen sütün işlenemeden dışarıya satılmasından yakınarak, “Sütaş’ın Tire’ye yaptığı yatırımı bu açıdan önemli” dedi. Toplantının ardından Muharrem Yılmaz Vali Mustafa Yılmaz ve konuklarıyla inşatı devam eden Sütaş tesislerini gezdi.

 

KİMLER KATILDI?

Tire OSB’de düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Başkan Vekili ve Tarımsal Faaliyetler Genel Müdürü Selim Tarık Tezel, firmanın üst düzey yöneticileri, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir İl Tarım Müdürü Ahmet Güldal, Tire, Ödemiş, Beydağ, Bayındır Kaymakamları, Tire ve Beydağ Belediye Başkanları, Bayındır, Tire, Ödemiş Ticaret Odaları Başkanları, Tire OSB Başkanı Kosat Gürler, OSB Bölge Müdürü Galip Kılınç, Koyun ve Keçi Birlikleri Başkanları, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Tire Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, İlçe Jandarma Komutanı Yzb Emre Davutoğlu, sektör temsilcileri ile üreticiler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275