banner277
banner264

Mısır üreticisine Tire Süt Kooperatifi sahip çıkıyor

banner288
Mısır üreticisine Tire Süt Kooperatifi sahip çıkıyor
banner291

Mısır SilajKüçük Menderes Havzası’nda Türkiye’nin en kaliteli meyve ve sebze üretimi yapılmasına rağmen gerekli altyapı ve pazara yönelik organizasyon olmaması nedeniyle birçok ürün zarar ederken, hatta patates tarlada kalırken mısır üreticisine Tire Süt Kooperatifi sahip çıkıyor.

 

Tire Süt Kooperatifi çatısı altında birlik olan süt üreticisinin oluşturduğu örgütlü güç sayesinde bölgede süt ve et fiyatları dengelenirken; kooperatif aynı zamanda Küçük Menderes Ovası’nın çoğunluğunu kaplayan silajlık mısırın da değer bulmasını sağlıyor.

 

Diğer ürünlerden zarar eden üreticinin Tire Süt Kooperatifi’ne olan güveniyle bölgede mısır üretimi her geçen yıl artıyor. Kooperatif ihtiyaç fazlası mısırı alarak paketliyor ve İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgelerine pazarlayarak hem üreticiye hem de ilçe ekonomisine girdi sağlıyor.

 

Sebze ve meyveyi işleyecek tarımsal sanayi ve pazarlamaya yönelik altyapı olmadığı için bölgenin yeterince kalkınamadığını belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Biz kooperatif olarak başta süt üreticisi olmak üzere, et ve mısır üreticisine destek oluyoruz. Ancak bölgede meyve ve sebze üreticisi sahipsiz ve çaresiz durumda. ” diye konuştu.

 

Bölgenin kalkınması için öncelikli olarak üreticinin kooperatif çatısı altında birlik olmaları gerektiğini belirten Mahmut Eskiyörük, “Patates tarlada kaldıysa bu bir kader değildir. Tüm kurum, kuruluş ve sektör temsilcilerinin katılımıyla bir Kalkınma Kurulu oluşturularak Ortak Akıl çerçevesinde çözümler üretmemiz gerekiyor. Üretimimizi planlayarak, gerekli tarımsal sanayileri oluşturup, dünyanın dört bir yanına tarım ürünleri ihracatı yapmamız gerekiyor. Hepimizin ortak ve öncelikli hedefi bölge tarımını kalkındırmak olmalıdır. Çiftçide para varsa, herkeste para vardır” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276