banner277
banner264

Kirazda rekolte yüzde 40 düştü

Kışın yaşanan zirai don olayları şeftalide olduğu gibi kirazda da verim kaybına yol açtı. Kemal Paşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray rekoltenin yüzde 40’a kadar düştüğünü söyledi.

banner288


Kirazıyla ünlü Kemalpaşa’da üreticiler dertli. Kış aylarında üst üste yaşanan zirai don olayları, ürünlerde verim kaybına neden olurken yüksek maliyetler üreticinin belini büküyor. Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray ise 86 BİN dekar alanda 7 BİN çiftçinin kiraz üretimi yaptığı kentte çözüm için kooperatifçiliği işaret ediyor. Kiraz üretiminin çok zahmetli bir iş olduğunu hatırlatan Oray, üreticiden çok aracı firmaların kazandığını söylüyor.

VERİM KAYBI YÜZDE YÜZDE 40’A ULAŞTI

Kendisi de bir kiraz üreticisi olan Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, yaşanan verim kaybının Şubat ve Mart aylarında yaşanan don olayları olduğunu söyledi. Oray, yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

“Bu sene Şubat ayında yaşadığımız don olayı bizim bölgemizdeki rekolteyi ciddi bir şekilde etkiledi. Özellikle kirazda yüzde 20-25 rekolte kaybı bekliyorduk ama kayıplar yüzde 30 yüzde 40’a kadar çıktı. Şubat ayından sonra Mart ayında da yaşanan zirai don olayları kirazlarımızın gözlerinde yanma çiçeklerinde kararmayla rekoltelerimizi düşürdü. Kemalpaşa kuzey yarım kürede kirazın ilk hasat edildiği bölgedir. 86 Bin dekar alanda 7 Bin çiftçi ailemiz geçimini kiraz ile sürdürüyor.

KEMALPAŞA’DAN DÜNYANIN HER YERİNE

Bizim bölgemizde yetişen kirazımız ilk başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya ve Uzak Doğu ülkelerine gönderiliyor. Bölgemizde yetiştirilen ürünün ciddi bir pazarı var. Avrupa’da raflarda Kemalpaşa kirazı olarak görülebiliyor. Kemalpaşa kirazın başkentidir. Erkenci kirazlarımızın hasadı başladığında tam kapanma dönemindeydik. Zaten o kapanma bizi olumsuz etkilemişti. Ürünlerimiz iç piyasada da değer buluyor ama bizim için önemli olan ihracat. İlk hasat döneminde zirai don olaylarının etkisini gördük ama şu an durum iyi.

TÜKETİCİ ÜRETİCİNİN ÇOK KAZANDIĞINI SANIYOR

Ürünler üreticinin elinden çıktığında marketlere ve pazarda satışa sunulan rakamlar arasında çok aşırı farklılıklar var. Bu durum bu seneye has bir durum değil. Yıllardır bu durum bu şekilde. Fiyatlar arasındaki bu fark tarımdaki kayıt dışılığın bir yansıması. Biz bunu yıllardır dile getiriyoruz. Üreticilerimiz bu ürünleri çok zor zahmetle üretiyor. Bugün 1 kg kirazın maliyeti 20 TL’yi geçiyor. Tüketici gözünden baktığımızda da marketteki etiket fiyatları gerçekten çok yüksek. Tüketiciler marketlerdeki bu etiketleri gördüğünde kiraz üreticilerinin çok ciddi paralar kazandığını zannediyor. Böyle bir şey yok. Burada asıl parayı kazanan kesim komisyoncular ve aracılar.

KOOPERATİFÇİLİĞİN ÖNÜ AÇILMALI

Biz de diyoruz ki bizim ürünlerimiz kayıt altına alınsın. Bu ürünlerin maliyetleri belli satış fiyatları üzerinden devlet destekleme versin bize.   Bu sadece kiraz için geçerli değil. Ülkemizde yetişen tüm tarımsal ürünler için geçerli. Biz üretici olarak kazanamazken tüketici de bu ürünleri yüksek ücretlere almak durumunda kalıyor. Parayı kazananlar bu ürünün pazarlamasını yapan kişiler oluyor.

Türkiye’de eğer üretim yapılacaksa kooperatifçiliğin önünün açılması gerekiyor. Geçmişte yaşanan kötü örneklerden dolayı kooperatifçilikten kaçıyor. Kooperatif sadece ürünler hasarlı olduğunda, pazar daraldığında akıllara geliyor.

1,5 yıldan beri koronavirüs illetiyle karşı karşıyayız Bu süre içerisinde gıdanın ve üretimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Bu gibi olaylardan ders çıkarıp üreticiyi desteklemek zorundayız. Eğer üreticiyi desteklemezsek, üretici üretmezse insanlar aç kalır. Girdi maliyetleri ortada. Mazot ilaç ve gübredeki fiyat artışları ister istemez bizleri olumsuz etkiliyor. Bu olumsuzluklar üreticilerimizi başka işlere yönlendiriyor”

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2021, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276