banner277
banner264

İş Kuracaklara Yeni Fırsat

Tire Ticaret Odası, İşkur ve KOSGEB işbirliği ile 30 kişilik Girişimcilik Eğitimi Düzenlenecek

banner288
İş Kuracaklara Yeni Fırsat
Tire Ticaret Odası, İşkur ve KOSGEB işbirliği ile 30 kişilik Girişimcilik Eğitimi Düzenlenecek
Haber: Dilek Ayvalı

Kendi işini kurarak, KOSGEB’in Yeni Girişimci Desteğinden (hibe ve kredi) yararlanmak isteyen 50 kişiye yönelik, İŞKUR Torbalı Hizmet Merkezi ve Tire Ticaret Odası işbirliği ile “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” düzenlenecek.

Geliştirilen bu proje kapsamında iş fikrine sahip girişimcilere 70 saat sürecek girişimcilik eğitimleri ile yeni iş fikirlerinin hayata geçirilmesi ve Tire de bu fikrin istihdam açısından desteklenmesi amaçlanmakta.  
KOSGEB’in içeriğini belirlediği temel seviye eğitim modüllerinden oluşan girişimcilik programına 30 girişimci adayının katılacağını açıklayan Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu, “Eğitim 12.10.2015 – 22.10.2015 tarihleri arasında (9 eğitim günü) yapılacak. Eğitimin hedef kitlesi; İŞKUR’a kayıtlı, en az ilköğretim mezunu 18 yaş üzeri kişiler. Girişimcilik programına katılacaklar, eğitim durumları, mesleki deneyimleri, mali yeterlilikleri gibi kriterlere bakılarak belirlenecek.  Girişimcilik programından daha önce yararlanmış kişiler maalesef bu eğitime tekrar katılamayacaklar” dedi.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak isteyenlerin, İŞKUR’a kayıt olduktan sonra  21 Eylül 2015 – 2 Ekim 2015 tarihleri arasında Tire Ticaret Odası’na başvuru yapmaları gerekmektedir.


MÜLAKATTAN 70 ALANLAR KATILABİLECEK
Başvuru sırasında uygulanacak Girişimcilik testinden 70 ve üzeri puan alan kişiler 5 Ekim 2015 Pazartesi günü Tire Ticaret Odası Meclis Salonu’nda saat 09.00 – 16.30 saatleri arasında yapılacak mülakatlara katılacaklar. Girişimcilik eğitimlerinde katılımcılara, girişimcilik ile ilgili temel bilgiler verilecek, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri yaptırılacak, iş planı kavramı ve öğeleri anlatılacak ve bunların pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları düzenlenecektir. Katılımcılara İŞKUR tarafından katıldıkları her kurs günü için 20,00 TL cep harçlığı ödemesi yapılacak olup Kurs boyunca GSS primleri ödenecektir.

Uygulamalı Girişimcilik eğitimini tamamlayarak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımı Belgesi” alan katılımcılar kendi işini kurduğu takdirde, KOSGEB mevzuatı çevresinde “Yeni Girişimci Desteği”ne başvurma hakkı kazanır. Yeni Girişimci desteğine hak kazanan girişimciler 30 bin TL’ye kadar hibe (geri ödemesiz), 70 bin TL’ye kadar sabit yatırım desteğinden (geri ödemeli) yararlanabilmekte.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2015, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275